Sypialnia jest miejscem, gdzie spędzamy znaczną część swojego życia, regenerując organizm i odpoczywając po intensywnym dniu. Niestety, na jakość naszego wypoczynku wpływa wiele czynników, w tym jakość powietrza. Z pewnością warto zwrócić na nią uwagę, gdyż istnieje wiele sposobów na jej poprawę. A dlaczego warto je stosować i jakie metody warto rozważyć?

Dlaczego warto dbać o jakość powietrza?

Dbałość o jakość powietrza w sypialni ma szczególne znaczenie ze względu na to, że jest to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszego, bo aż ⅓! Niestety, nadal wielu z nas wydaje się, że jest to kwestia nie warta uwagi. Czy na pewno? Oto kilka argumentów, które pokażą nam, że jakość powietrza w sypialni faktycznie ma znaczenie! A zalicza się do nich:

  • zdrowy sen, o który o wiele łatwiej zadbać, gdy jakość powietrza jest bardzo dobra,
  • korzystny wpływ na układ oddechowy, ponieważ odpowiednia jakość powietrza redukuje ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak astma przy przewlekłe choroby płuc,
  • unikanie alergenów, ponieważ czyste powietrze jest ich pozbawione, a to przekłada się na spokojny wypoczynek alergików,
  • poprawa stanu skóry, gdyż wysokiej jakości powietrze redukuje ryzyko jej podrażnienia czy pojawienia się wyprysków,
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnego rodzaju choroby, co wiąże się z eliminacją toksyn i zanieczyszczeń z powietrza.

Każda sypialnia powinna wyróżniać się czystym powietrzem, gdyż jest to ważny element komfortowego wypoczynku. Jednak nie zapominajmy również o uwzględnieniu dopasowanych do nas elementów wyposażenia łóżka, takich jak materac www.sleepinghouse.pl/164-materace-100×190-cm czy inne akcesoria sypialniane.

Sposoby na poprawę jakości powietrza

Poprawa jakości powietrza w sypialni to proces, który wymaga uwagi na wielu frontach. Kombinacja tych działań może znacząco wpłynąć na środowisko snu, przyczyniając się przy tym do zdrowszego i bardziej komfortowego życia. A jako można to zrobić? Oto kilka skutecznych sposobów, o których każdy z nas powinien wiedzieć!

Jak poprawić jakość powietrza w sypialni?Sposób 1 – używanie oczyszczaczy powietrza

Używanie oczyszczaczy powietrza w sypialni może znacząco wpłynąć na jakość powietrza w tym pomieszczeniu, przynosząc szereg korzyści zdrowotnych. Wynika to z faktu, iż jest wyposażony w odpowiednie filtry, które mogą efektywnie usuwać takie zanieczyszczenia, jak kurz, pyłki roślin czy alergeny zwierzęce. W ten sposób eliminuje potencjalnie drażniące substancje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość naszego wypoczynku.

Sposób 2 – regularne wietrzenie sypialni

Nie zapominajmy o regularnym wietrzeniu sypialni! W ten sposób umożliwiamy wymianę zużytego powietrza na świeże. Jest to szczególnie istotne w przypadku tego pomieszczenia, gdyż mogą gromadzić się tutaj zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, kurz, czy wilgoć. Co więcej, pozwala także na redukcję wilgotności oraz przeciwdziała rozwojowi pleśni i roztoczy. Czynność ta nie wymaga dużego zachodu, a dodatkowo eliminuje nieprzyjemne zapachy czy też redukuje stężenie dwutlenku węgla.

Sposób 3 – zakup odpowiednich roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe mogą służyć nie tylko do upiększenia sypialni, ale także poprawy jakości powietrza! Wynika to z faktu, iż są zdolne do filtrowania powietrza, absorbując szkodliwe substancje chemiczne i toksyny. Wydzielają także wilgoć, redukują zanieczyszczenia oraz wysycają powietrze w tlen. Pamiętajmy jednak, aby do sypialni zainwestować w takie rośliny, które zadbają o jakość powietrza również nocą. Najlepiej sprawdzą się tutaj sansewieria gwinejska, bluszcz pospolity czy aloes.

Sposób 4 – unikanie palenia papierosów w sypialni

Jeśli palimy papierosy, to za wszelką cenę unikajmy wykonywania tej czynności w domu, a zwłaszcza w sypialni. Wynika to z faktu, iż palenie tytoniu wprowadza do powietrza szereg substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia, co pogarsza jego jakość. Dłuższe przebywanie w takim pomieszczeniu może znacząco obniżyć efektywność naszego wypoczynku.

Sposób 5 – regularne usuwanie kurzu

Kurz to zanieczyszczenie powietrza, które może pogarszać jakość snu, a także przyczyniać się do reakcji alergicznych. Jednak jego obecność może być zredukowana poprzez regularne sprzątanie, czyli wycieranie mebli wilgotną ściereczką, mycie podłóg czy stosowanie oczyszczaczy powietrza.

Sposób 6 – monitorowanie poziomu wilgotności powietrza

Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z tego, że wilgotne powietrze może pomóc w zapobieganiu przesuszeniu błon śluzowych nosa i gardła podczas snu. Ponadto kwestia ta odpowiada za komfort termiczny, lepszą regenerację w czasie snu czy zmniejszenie ryzyka reakcji alergicznych. Zadbajmy zatem, aby poziom wilgotności powietrza w sypialni nie był niższy, niż 40%, ale też nie przekraczał 60%.

Sposób 7 – wybieranie odpowiednich świec do palenia

W wyniku palenia się wosku powstaje wiele różnych substancji, w tym dwutlenek węgla i dym, który może obniżać jakość powietrza. Jednak kwestia ta zależy od rodzaju zapalonej świecy. Nie zaleca się kupowania w świece parafinowe, gdyż uwalniają one związki toksyczne i rakotwórcze. Najlepszym rozwiązaniem będą świece sojowe. Pamiętajmy jednak, aby mimo wszystko wywietrzyć po nich sypialnię!

Zapewnienie świeżego powietrza, eliminowanie alergenów i zanieczyszczeń chemicznych oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności to elementy, które mogą wpłynąć na komfort snu i zdrowie. Warto zatem stosować znane sposoby na jego poprawę, gdyż są one stosunkowo proste.