W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z chorobami cywilizacyjnymi. Do najczęściej wymienianych zalicza się cukrzycę, otyłość czy alergie, które mogą również negatywnie oddziaływać na sen. Jest on niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto już dziś zadbać o jego jakość i długość – tylko w jaki sposób?

Jak alergia wpływa na sen?

Według badań, alergicy znacznie częściej budzą się w środku nocy z powodu odczuwanych symptomów, takich jak łzawiące oczy, katar czy kaszel. Co więcej – znaczna część z nich deklaruje problemy ze snem! Oprócz płytkiego snu alergie mogą przyczyniać się m.in. do zespołu bezdechu sennego lub chrapania. A jakie mogą być skutki nieprawidłowego wypoczywania? Oczywiście czujemy się zmęczeni oraz mamy zły humor. Skutki długotrwałego niewysypiania się najczęściej jest pogorszenie się stanu zdrowia, a nawet problemy w pokonaniu objawów alergii. Na szczęście można temu zapobiec na wiele sposobów! Do skutecznych oraz często wybieranych opcji zalicza się stworzenie antyalergicznych warunków do snu.

Co zapewnia antyalergiczne warunki do snu?

Antyalergiczne warunki do snu – jak je stworzyć?W celu stworzenia idealnego środowiska dla alergika należy zainwestować w antyalergiczne produkty do spania. Jednak, na współczesnym rynku znajdziemy liczne produkty – jak spośród nich wybrać te najlepsze? Oto kilka wskazówek!

Po pierwsze – materac

Materac antyalergiczny może składać się z pianki, np. wysokoelastycznej lub lateksu. Charakteryzują się one otwartokomórkowa strukturą, dzięki której świeże powietrze może swobodnie przepływać przez wypełnienie materaca. W ten sposób nadmiar wilgoci może wydostać się z materaca. Co więcej, zwiększa to stopień cyrkulacji powietrza, co tym samym stwarza niekorzystne warunki do rozwijania się bakterii, a także gromadzenia kurzu czy roztoczy.

Po drugie – kołdra i poduszka

Wysokiej jakości kołdra gwarantuje nam odpowiedni komfort termiczny w czasie snu, a poduszka odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa szyjnego. Jednak, czy mogą stworzyć antyalergiczne warunki do wypoczywania? Oczywiście, że tak! Oznacza to jednak, że kołdry dla seniorów czy poduszki dla dzieci powinny w swoim wnętrzu zawierać wypełnienie silikonowe. Materiał ten sam w sobie jest antyalergiczny, gdyż nie przyciągają kurzu oraz go nie gromadzą. Co więcej, można je prać w wysokiej temperaturze, dzięki czemu można pozbyć się m.in. roztoczy. Szeroki wybór modeli poduszek znajdziesz na https://sennamaterace.pl/24-poduszki.

Po trzecie – nakładka na materac

Antyalergiczna nakładka na materac ma wiele funkcji. Przede wszystkim chroni podłoże do spania przed zawróceniem oraz przedłużają jego trwałość. Warto jednak zaznaczyć, że warto w nie wyposażyć łóżko alergika, gdyż:

  • poprawia higienę materaca,

  • zwiększają bezpieczeństwo wypoczynku alergika,

  • poprawiają przepływ powietrza.

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci i pełni energii jest niezwykle ważny – w końcu odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Niestety, zakłócić go może wiele czynników, takich jak alergia. Aby temu zapobiec i móc się odpowiednio wysypiać, warto postawić na antyalergiczne elementy wyposażenia łóżka.