Dom to miejsce, które jest przystosowane pod względem konstrukcyjnym i użytkowym do zamieszkania. Jednak najczęściej określa się go, jako bezpieczne miejsce, w którym możemy odpocząć i spędzić czas z rodziną. Dzieli się go na kilka pomieszczeń, które mają określoną funkcję. Do nich zalicza się sypialnia, czyli mniejsza bądź większa przestrzeń przeznaczona do wypoczywania. To właśnie tutaj kończymy i zaczynamy każdy dzień, przez co coraz częściej jest traktowana jako oaza spokoju. A co warto o niej wiedzieć oraz jak stworzyć sobie najlepsze warunki do wypoczywania?

Sypialnia jako strefa wypoczynkowa

Sypialnia przez wielu z nas jest traktowana jako miejsce intymne, do którego dostęp mają jedynie jej właściciele lub inni domownicy. To właśnie tutaj udajemy się na koniec dnia w piżamie lub szlafroku i możemy po prostu odpocząć od natłoku codziennych obowiązków związanych z życiem zawodowym lub prywatnym. A co dokładnie oznacza wypoczynek w sypialni? Najczęściej sprawdza się on do zdrowego snu, czyli takiego, który gwarantuje całkowitą regenerację ciała oraz energię na nowy dzień. Można zatem śmiało stwierdzić, że sypialnia jest strefą wypoczynkową, która składa się głównie z łóżka i otaczających go przedmiotów, takich jak szafki nocne. W celu zagwarantowania sobie najlepszego wypoczynku musimy wiedzieć, jak tę strefę zaaranżować. Zatem, na co warto zwrócić uwagę?

W jakim stylu najlepiej urządzić sypialnię? 

Urządzając sypialnię, musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Obejmują one takie kwestie, jak użycie stonowanych bądź pastelowych kolorowa na ścianie, prawidłowy sposób ustawienia mebli, odpowiednie dodatki czy oświetlenie. Jest to niezwykle ważne, gdyż w ten sposób możemy zwiększyć jakość i długość naszego snu, tym samym korzystnie wpływając na zdrowy sen. Co więcej, wiele czynników może dodatkowo ułatwić nam zasypianie! Urządzając sypialnię, możemy postawić na gotowe schematy, które odzwierciedliły w swoim domu lub się nimi zainspirujemy. Do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich wykorzystanych w sypialni zalicza się:

  • styl skandynawski,
  • styl klasyczny,
  • styl industrialnym
  • styl nowoczesny,
  • styl rustykalny.

Poszczególne style mogą nas nakierować na wybór akcesoriów dekoracyjnych, koloru ściany czy mebli. Jednak musimy pamiętać jedno – aby sypialni mogła pełnić swoją pierwotną funkcję, to musi być wyposażona w łóżko. A z czego ono się składa?

W co wyposażyć łóżko? 

Sypialnia jako Twoja oaza spokojuMożna śmiało powiedzieć, że każde komfortowo urządzone łóżko składa się przede wszystkim z podłoża do spania. Za produkty najwyższej jakości uznaje się materace, które zostały stworzone specjalnie w celu zapewnienia nam zdrowego i spokojnego wypoczynku. Odpowiada za do ich wyjątkowa budowa oraz właściwości wynikające z wypełnienia, przez co są w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Jednak, aby było to możliwe, w pierwszej kolejności należy uwzględnić osobiste potrzeby oraz preferencje, do których zaliczają się takie kwestie, jak stan zdrowia, stopień twardości podłoża czy jego rozmiar. Oczywiście oprócz materaca (https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200) warto zwrócić uwagę na inne akcesoria sypialniane. Do nich zalicza się m.in. poduszka do spania. Jest to produkt, który odpowiada za wspieranie górnych partii ciała, a do nich zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup szyjny. Poprzez uwzględnienie podstawowych czynników, takich jak wysokość, twardość czy rodzaj wypełnienia, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie nie tylko komfortowy, ale i zdrowy sen. Co więcej, odciąży i pozwoli się zrelaksować mięśni, które cały dzień odpowiadają za utrzymanie głowy. Kolejnym, ale równie ważnym aspektem będzie kołdra. To właśnie dzięki niej w nocy nie jest nam za ciepło lub za zimno. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale odpowiada ona za komfort termiczny, a dodatkowo przyjemnie otula. Wśród innych akcesoriów sypialnianych wyróżnia się także prześcieradła, pościel czy ochraniacz na materac.

Sypialnia – idealne miejsce do relaksu i pracy? 

Sypialnia pełni głównie funkcję wypoczynkową, jednak coraz częściej możemy spotkać się z aranżacjami, uwzględniającymi dwie inne strefy. Pierwszą z nich jest strefa relaksu, która przeważnie kojarzona jest z salonem. Owszem, tam również możemy odpocząć, jednak stanowi on także miejsce rozrywki i spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Tworząc tego rodzaju miejsce w sypialni, stawiamy przede wszystkim na spędzanie czasu w swoim własnym towarzystwie. Wówczas możemy w spokoju realizować swoje pasje lub po prostu poczytać książkę czy oglądać ulubiony serial. Strefa relaksu, jak sama nazwa mówi, skupia się na zrelaksowaniu naszego organizmu zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym. W ten sposób możemy, choć na chwilę zapomnieć o problemach dnia codziennego i odprężyć się. Warto również zaznaczyć, że tego rodzaju czynności mogą znacząco ułatwić nam zasypianie. W sypialni coraz częściej wyróżnia się także strefa do nauki i pracy – tzw. strefa biurowa. Obejmuje ona ergonomicznie stworzone stanowisko składające się z biurka, fotela oraz regału na książki lub dokumenty. W teorii zaleca się, aby nie przenosić pracy do sypialni, gdyż zakłóca to sen, jednak poprzez odgrodzenie tej strefy, np. parawanem lub wkomponowanie jej w aranżacje sypialni – jesteśmy w stanie prawidłowo się wysypiać. Zatem, czy połączenie wymienionych stref ze strefą wypoczynkową jest funkcjonalne? Jak się okazuje, jeśli tylko naszym priorytetem będzie zachowanie relaksującej atmosfery oraz odpowiedniej aranżacji, to bez żadnego problemu możemy to zrobić!

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz sił ma niezwykle duże znaczenie na prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto zadbać o odpowiednią aranżację sypialni oraz komfortowe łóżko. Jednak współczesne sypialnie mogą pełnić o wiele więcej funkcji niż kiedyś! Łączy się to, że stworzenie strefy relaksu oraz biurowej, które poprzez odpowiednie wkomponowanie, nie zakłócają, a wręcz poprawiają jakość snu.