W dzisiejszym społeczeństwie, kiedy różne informacje krążą szybko i łatwo, niestety wiele osób wciąż podlega wpływowi mitów i nieprawdziwych przekonań dotyczących połogu. Proces narodzin dziecka to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, jednak otaczają go często niepotwierdzone informacje, które mogą wprowadzać w błąd i wywoływać niepotrzebny strach czy niepokój. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są fakty i mity dotyczące pierwszych tygodni po porodzie. Jeśli jesteś ciekawa tego tematu, to koniecznie czytaj dalej!

Czym jest połóg i na jakie etapy można go podzielić?

Połogiem określany jest czas zaraz po porodzie, który zazwyczaj trwa około sześciu tygodni, co oczywiście jest zmienne w zależności od kobiety. Mogą temu okresowi towarzyszyć różne nieprzyjemne dolegliwości. W czasie połogu w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, które mają na celu powrót jej do pełni sił, a jej ciała do tego, jak funkcjonowało przed ciążą. Połóg można podzielić na trzy etapy:

  • Połóg bezpośredni – jest to pierwsza doba zaraz po porodzie. Jest on najbardziej obciążający, ponieważ gospodarka hormonalna jest poważnie zaburzona, a organizm kobiety bardzo zmęczony po porodzie. Wiele nagłych zmian powoduje, że połóg bezpośredni najlepiej przeżywać pod czujnym okiem specjalistów.
  • Połóg wczesny – rozpoczyna się on od zakończenia połogu bezpośredniego i trwa przez następne siedem dni. Wiąże się on z dalszymi zmianami w funkcjonowaniu organizmu. Jest to czas adaptacji, kiedy nowa mama zaczyna opiekę nad swoim dzieckiem i może odczuwać duże zmęczenie.
  • Połóg późny – to okres od dwóch do sześciu tygodni po porodzie. Ten etap charakteryzuje się tym, że dokuczliwe objawy ustąpiły, ale to oczywiście nie oznacza, że kobieta wróciła do swojej formy sprzed ciąży – na to potrzebuje ona kolejnych kilku miesięcy.

Poznaj fakty dotyczące połogu

Poniżej znajdziesz kilka faktów dotyczących połogu!

  • Fakty i mity o połogu, które koniecznie musisz znać!W połogu nie wolno dźwigać – jest to całkowita prawda. Oczywiście maluszka nosić można, ale należy unikać przenoszenia nadmiernych ciężarów. Dodatkowo nie powinnaś się schylać i zbyt szybko podnosić, a tym bardziej z czymś, co dużo waży. Zrezygnuj z przenoszenia wanienki pełnej wody, a o wsparcie poproś domowników.
  • W połogu w trakcie karmienia piersią boli brzuch – to również zaliczyć można do faktów o połogu. W jego trakcie, kiedy dziecko drażni brodawki sutkowe, jedząc, w organizmie kobiety wytwarza się oksytocyna. Hormon ten powoduje obkurczanie się macicy, a ból przy karmieniu bardzo przypomina ten występujący podczas menstruacji.
  • W połogu nie wolno kąpać się w wannie – kąpiel w wannie może wydawać się przyjemna, jednak nie sprzyja ona gojeniu się ran zarówno krocza, jak i tej po cesarskim cięciu. Dodatkowo zanurzenie się w wodzie może spowodować infekcję. Najlepiej myć się pod prysznicem, a podmywać pod każdym skorzystaniu z toalety.
  • W połogu zaczną się problemy z nietrzymaniem moczu – poród sprawia, że mięśnie dna macicy i wiązadeł odpowiedzialnych za zamykanie cewki moczowej się rozluźniają. Dlatego też zaraz po porodzie kobieta może mieć problemy z kontrolowaniem i trzymaniem moczu. Jest to dość przykra dolegliwość, ale na szczęście można ją leczyć! Bardzo mocno pomagają różne ćwiczenia, a szczególnie te dotyczące mięśni dna miednicy. Zazwyczaj do pełnej formy sprzed ciąży powrócisz po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Oczywiście, jeśli to nie pomoże, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
  • W połogu pojawią się problemy z wypróżnianiem – ten problem dotyczy wszystkich kobiet, które są po porodzie, zarówno tych rodzących naturalnie, jak i poprzez cesarskie cięcie. Zwykle problem z wypróżnianiem jest ściśle związany z blokadą psychiczną, ponieważ kobieta boi się, że w trakcie napięcia pękną szwy. Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości wody oraz błonnika, a wypróżnianie stanie się nieco łatwiejsze.

Poznaj mity dotyczące połogu

Połóg ma również swoje mity, a poniżej znajdziesz kilka z nich.

  • Czas trwania połogu można skrócić – jak już wcześniej wspomnieliśmy, połóg zazwyczaj trwa około sześciu tygodni, ale u niektórych kobiet krwawienie może trwać nieco dłużej. Nie ma metody, która mogłaby skrócić połóg. Jeśli krwawienie ustanie szybciej, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem, ponieważ jest to nieprawidłowość, którą musi zbadać specjalista.
  • W połogu nie zajdziesz w ciążę – choć współżycie w trakcie połogu nie jest zalecane, to po potwierdzeniu przez ginekologa braku przeciwwskazań, pod koniec tego okresu, możesz zacząć uprawiać seks. Wiele osób myśli, że ciąża wtedy jest niemożliwa, ale nic bardziej mylnego! W organizmie kobiety dochodzi do przeróżnych zmian, trwa burza hormonów i bardzo trudno określić, kiedy będzie owulacja, czyli moment, w którym najłatwiej zajść w ciążę. Koniecznie używaj zabezpieczeń, jeśli chcesz uniknąć zostania mamą w bardzo krótkim odstępie od poprzedniej ciąży.
  • W połogu nie wolno ćwiczyć – jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań od lekarza, to tak naprawdę powinnaś zacząć ćwiczyć jak najszybciej. Najważniejsze są ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomogą Ci powrócić do pełni sił.

Jak możesz zauważyć, zarówno mity, jak i fakty dotyczące połogu, są naprawdę różne. Warto o nich wiedzieć, zwłaszcza wtedy, kiedy już niedługo czeka Cię ten niesamowity czas pierwszych kilku tygodni po porodzie. Pamiętaj również o dobrej jakości śnie, który zapewnić może nawet tani materac 100×200 cm. Znajdziesz go na stronie ABCsnu, który jest równocześnie producentem wielu różnych artykułów sypialnianych. Możesz również swoje nowe łóżko kupić w jednym z kilku sklepów z taką ofertą znajdujących się w mieście Piotrków Trybunalski. Tam z całą pewnością znajdziesz, to czego szukasz!

Przeczytaj także: Podział ze względu na twardość.