Wielu ludzi w całej Polsce, ale również i na całym świecie zmaga się z różnymi schorzeniami skórnymi. Może to być łuszczyca, bielactwo czy łojotokowe zapalenie skóry. Naprawdę dość spora część osób nie wie, jak dobrze o siebie dbać, wiedząc, że ma się jakąś chorobę skórną, dlatego też powstał właśnie ten artykuł! Czym jest łojotokowe zapalenie skóry i jakie są jego objawy? Kogo może dotyczyć to schorzenie oraz jak je leczyć? I najważniejsze – odpowiemy na pytanie: „Jak często należy myć włosy przy tym schorzeniu?”! Jeśli jesteś ciekawy naszych odpowiedzi, to koniecznie czytaj dalej!

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i nawracająca choroba skóry, co oznacza, że nie da się jej całkowicie wyleczyć. Schorzenie to pojawia się na skutek stanu zapalnego skóry i gruczołów łojowych, które charakteryzuje się nadmiernym łuszczeniem naskórka.

Jakie są objawy łojotokowego zapalenia skóry?

Jak często należy myć włosy przy łojotokowym zapaleniu skóry?Najważniejszym objawem łojotokowego zapalenia skóry są rumienie w zaatakowanym miejscu, uczucie swędzenia oraz mocne złuszczanie się naskórka. Kiedy choroba ma już zaawansowane stadium, to na skórze pojawiają się tłuste łuski w charakterystycznym kolorze żółtym, a nawet bolesne strupy. Na samym początku zmiany te występują w okolicach włosów na skórze głowy, a następnie choroba przenosi się na sąsiadujące strefy – czoło, brwi, miejsce za uszami oraz w okolice warg i nosa. Często występuje również zapalenie brzegów powiek. Tym wszystkim zmianom towarzyszy mocny świąd. Co ciekawe, charakterystyczne miejsca łuszczenia się naskórka mogą wystąpić również wzdłuż kręgosłupa i tworzyć tzw. „rynnę łojotokową”. Należy pamiętać również o tym, że łojotokowe zapalenie skóry należy do chorób sezonowych, a to oznacza, że ich największe nasilenie występuje szczególnie jesienią oraz zimą.

Łojotokowe zapalenie skóry – kogo może dotyczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry może dotknąć każdego, a najczęściej dotyczy młodzieży w wieku dojrzewania. Badacze, specjaliści oraz lekarze wyróżnili kilka grup osób, które są szczególnie narażone na łojotokowe zapalenie skóry, a wśród nich znaleźć można np. tych, którzy mają obniżoną odporność. Zazwyczaj do tej grupy zaliczyć można osoby starsze, dzieci oraz chorych, którzy przyjmują leki immunosupresyjne. Łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz twarzy dużo częściej występuje u osób chorujących na cukrzycę, chorobę Parkinsona, zapalenie trzustki oraz wątroby typu C. Do grupy z wyższym ryzykiem zachorowania na ŁZS zaliczyć również trzeba osoby, które cierpią na nowotwory przewodu pokarmowego oraz oddechowego. Inną grupą są ludzie borykający się na co dzień z chorobami przewlekłymi, neurologicznymi oraz zaburzeniami psychicznymi, np. depresją. Co ciekawe, na łojotokowe zapalenie skóry częściej chorują osoby, które mają problem z alkoholem lub są zarażeni wirusem HIV. Świeżo upieczone mamy mogą zauważyć również objawy łojotokowego zapalenia skóry u swoich niemowląt. Najczęściej objawia się ciemieniuchą, czyli miękkimi, tłustymi oraz żółto-szarymi łuskami i strupkami na główce dziecka. Czasami owe symptomy rozszerzają się również na skórę całej twarzy, tułów oraz kończyny, gdzie widoczne są małe i czerwone grudki, złuszczające się blaszki, a niekiedy nawet rozległe i rozlane stany zapalne.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?

Pierwszym etapem leczenia łojotokowego zapalenia skóry musi być obowiązkowa diagnoza. Jest to bardzo istotne, ponieważ istnieje jeszcze kilka innych chorób skórnych, które mają podobne objawy i bardzo łatwo je pomylić właśnie z łojotokowym zapaleniem skóry. Może to być np. łuszczyca, grzybica skóry, łupież różowaty oraz choroby skóry mające podłoże alergiczne. Aby wykluczyć inne choroby, lekarz zleci przeprowadzenie specjalistycznych badań i testów, które pomogą mu zdiagnozować Twój przypadek. Pacjenci powinni przede wszystkim ograniczyć oraz unikać kontaktu skóry z materiałami sztucznymi, które zawierają barwniki i alergeny mogące dodatkowo podrażnić delikatną skórę. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry odbywa się przede wszystkim miejscowo i ogólnie. Jest ono oczywiście dostosowane do przyczyny pojawienia się choroby, wieku pacjenta, dokładnej lokalizacji zmian oraz nasilenia i zaawansowania. Pacjent może przyjmować leki doustne, np. antybiotyki oraz leki sterydowe, które proponowane są zazwyczaj osobom dorosłym, a zwłaszcza tym, u których objawy choroby są mocno nasilone i organizm nie reaguje na inne dotychczas stosowane leczenie. Terapia miejscowa z kolei polega na stosowaniu różnych kremów, które zawierają specjalne substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Na samym początku leczenia miejscowego najczęściej stosuje się preparaty złuszczające, np. oliwę salicylową, która ułatwia dostęp substancji leczniczych do chorego naskórka. Bardzo istotna jest również codzienna pielęgnacja i higiena chorej skóry. Niestety, ale leczenie łojotokowego zapalenia skóry jest bardzo trudne i długotrwałe – może trwać nawet kilkanaście lat – a spowodowane jest to jej charakterem, czyli przewlekłym stanem oraz częstymi nawrotami. W wielu przypadkach zdarza się, że niestety, ale poprawa zmian chorobotwórczych jest tylko przejściowa.

Jak często myć włosy przy łojotokowym zapaleniu skóry?

Kiedy objawy łojotokowego zapalenia skóry ustąpią, należy koniecznie zapobiegawczo chociaż raz w tygodniu stosować odpowiedni szampon, który jest dedykowany właśnie do tej choroby. Pacjent musi go stosować przez kilka miesięcy. Powinien on mieć w swoim składzie substancje złuszczające i przeciwgrzybicze, np. siarkę, selen czy ketokonazol. Osoba chorująca na łojotokowe zapalenie skóry powinna myć włosy minimum co drugi dzień. Należy pamiętać, że „przetrzymanie” tłustych włosów chociaż jeden czy dwa dni dłużej na pewno nam nie pomogą, ponieważ sama choroba powoduje, że skóra głowy nigdy nie będzie sucha. Najlepiej myć ją tak często, jak potrzebujemy, ponieważ należy pamiętać, że każdy przypadek łojotokowego zapalenia skóry jest inny. Zalecamy stosowanie delikatnych szamponów, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy oraz twarzy może dotyczyć każdego człowieka. Objawy tej choroby sprawiają, że trudniej zadbać o ładny wygląd naszej skóry oraz włosów, co niestety dla wielu osób jest dużym dyskomfortem. Dlatego tak ważne jest edukowanie samego siebie na temat tego schorzenia! Pamiętaj również o dobrym jakościowo i ilościowo śnie, ponieważ on również może wpływać na intensywność objawów łojotokowego zapalenia skóry. Wybierz jeden z wielu dostępnych materacy na tej stronie abcsnu.pl. ABCsnu to producent wspaniałych artykułów sypialnianych, na które warto zwrócić uwagę, kompletując swoją oazę wypoczynku. Materac możesz również kupić w mieście Piotrków Trybunalski. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Łóżka drewniane.