We współczesnych czasach coraz więcej osób doświadcza kompleksów związanych z wyglądem swojego ciała. Raczej nietrudno zrozumieć, że takie zjawisko może być w dużej mierze związane z wszechobecnością internetu, a tym samym porównywaniem się do wyidealizowanych obrazów znajdujących się na różnych portalach społecznościowych. Każdy chce wyglądać jak ta pani lub ten pan z obrazka, którzy prezentują się tak idealnie i mogłoby się wydawać, że są pozbawieni jakichkolwiek mankamentów wizualnych. Kwestia pokochania i akceptacji własnego ciała jest więc szczególnie istotna w dzisiejszych czasach. Co jednak zrobić, aby faktycznie móc pozbyć się kompleksów?

Zrozum korzenie swojej nieakceptacji

Pierwszym krokiem w pokochaniu własnego ciała jest zrozumienie źródła problemu – zastanów się, dlaczego w zasadzie zmagasz się z kompleksami. Czy są one rezultatem negatywnych doświadczeń z przeszłości, społecznych presji czy może wewnętrznych przekonań? Czy w ciągu dnia spędzasz wiele czasu na ilustrowaniu pięknych obrazków w internecie ukazujących “idealne” ciało? Świadomość źródła problemu pomoże Ci zrozumieć, skąd biorą się Twoje kompleksy i jak z nimi walczyć. Zauważ też, że to, co stanowiło niegdyś powód do wstydu, może być obecnie dużym atutem. Jeśli z kolei problem stanowią Twoje wewnętrzne przekonania, warto porozmawiać z kimś bliskim. Nierzadko okazuje się, że każdy z nas posiada inną definicję pięknego ciała, a Twój kompleks jest właśnie dla kogoś innego walorem.

Przestań porównywać się do innych

Jak pokochać własne ciało i zaakceptować kompleksy?Najczęściej jednak kompleksy powstają w wyniku porównywania się do innych ludzi, nie tylko tych publikujących swoje zdjęcia w internecie. Na co dzień z pewnością widujemy się często z takimi osobami, którym zazdrościmy pewnych aspektów dotyczących wyglądu, przez co właśnie może rodzić się niepewność siebie. Należy zatem zrozumieć, że każdy z nas ma unikalne ciało, a tym samym nie istnieje pewien ideał. Porównywanie się do innych prowadzi tylko do frustracji i poczucia niższości. Zamiast tego warto znaleźć w sobie te rzeczy, które stanowią duży atut i które nam się podobają. Zmiana sposobu myślenia to duży krok w kierunku akceptacji własnego ciała.

Świadomość różnorodności

Istotnym etapem w procesie zwalczania swoich kompleksów jest właśnie także uświadomienie sobie różnorodności. Każde ciało jest inne, a zrozumienie, że nie ma “idealnego” wyglądu pomaga nam spojrzeć na siebie z większą empatią i zrozumieniem. Akceptacja różnorodności cielesnej oznacza również docenianie i celebrowanie różnic, zarówno w sobie, jak i innych. Warto też zauważyć, iż w różnych kulturach występuje inna definicja piękna, dlatego też nie należy patrzeć na siebie zbyt krytycznie. Na pewne kwestie także niestety nie mamy wpływu, a kompleksy odbierają nam jedynie szczęście. Czy faktycznie chcemy do końca swojego życia przejmować się tym, jak wyglądamy, choć zazwyczaj chodzi nam jedynie o niewielką część całego ciała? Wiele osób zresztą nie widzi w nas tego, co my uważamy za spory kompleks. Czasem warto więc spojrzeć na siebie z innej perspektywy i zacząć zauważać, że jesteśmy unikalni w swoim ciele.

Unikanie mediów społecznościowych

Aby móc pokochać własne ciało, czasem trzeba także zrezygnować z przeglądania mediów społecznościowych, w których na każdym kroku natrafiamy na wyidealizowane obrazki, często nawet stanowiące fotomontaż. Nierzadko występuje tutaj manipulacja obrazem za pomocą filtrów, edycji zdjęć i retuszu. To prowadzi do wykreowania fałszywego obrazu rzeczywistości, który jest nieosiągalny dla większości ludzi. Przez to, co widzimy na platformach społecznościowych, możemy tracić perspektywę na to, co jest prawdziwe i realne w kontekście naszego własnego ciała. Zatem im mniejszą styczność będziemy mieli z niezdrowymi standardami urody, tym bardziej będziemy w stanie budować pozytywny obraz własnego ciała. Pamiętajmy, że internet to słaby dowód autentyczności, a do zdjęcia można zapozować w taki sposób, aby ciało wyglądało jak najkorzystniej.

Zmień to, co możesz zmienić

W niektórych przypadkach jednak akceptacja swojego ciała może być jedynie drogą na skróty. O ile nie nasz problem nie rozwodzi się w za małym biuście czy krzywym nosie, warto podjąć działania ku zmianie swojej sylwetki. W dzisiejszych czasach jednocześnie z promowaniem wyidealizowanej sylwetki występuje także zjawisko promowania nadwagi wiążącej się po prostu z niezdrowym stylem życia. Najczęściej to kobiety, zamiast dokonywać prób zrzucenia wagi, starają się wzmocnić w sobie przekonanie, że taka sylwetka też jest w porządku. No niestety nie na tym to polega. To, co można zmienić, warto zmienić, aby ostatecznie faktycznie pokochać swoje ciało. Promowanie otyłości to niezdrowe podejście wiążące się z zaniedbaniem swojego ciała i organizmu. W tym przypadku akceptacja to łatwiejsze rozwiązanie, a dokonywanie zmian to również duży wysiłek i zaangażowanie, na które nie każdy chce się decydować. Pamiętajmy więc, że na wiele swoich kompleksów możemy mieć wpływ i jeśli tego chcemy, dokonamy sporej metamorfozy.

Naucz się wdzięczności

Często nasze kompleksy są wymysłem umysłu. Wmówiliśmy sobie, że dana część ciała po prostu nam się nie podoba. Nie potrafimy więc cieszyć się tym, co mamy i nawet odbieranie komplementów przychodzi nam z dużą trudnością. Zamiast podziękować, zwracamy drugiej osobie uwagę, że się myli. Jednak koniec końców te miłe słowa nie wychodzą z ust bez powodu, prawda? Nauczmy się więc wdzięczności i zaakceptujmy to, czego nie możemy zmienić. Skupmy się też na tych rzeczach, które faktycznie mogą się podobać innym osobom. Dla nas to kompleks, a dla nich duży atut, który sami chcieliby posiadać.

Piękna i zdrowa sylwetka jest także możliwa do osiągnięcia dzięki regenerującemu wypoczynkowi na wygodnym podłożu. Dlatego też warto wyposażyć się w odpowiedni materac, który znajdziesz w wielu sklepach w Piotrków Trybunalski.

Pokochanie własnego ciała i zaakceptowanie swoich kompleksów to proces, który oczywiście wymaga czasu, wysiłku i samozrozumienia. Jednakże poprzez zrozumienie korzeni naszej nieakceptacji, przyjmowanie różnorodności cielesnej czy praktykowanie wdzięczności możemy kroczyć drogą do pełnej akceptacji i miłości dla naszego ciała. Pamiętajmy, że każde ciało jest piękne i zasługuje na miłość i szacunek, włączając w to nasze własne.