Obecne czasy pokazały, że ludzie coraz rzadziej interesują się jakkolwiek pojmowaną kulturą wysoką. Stało się to dlatego, że mają stały dostęp do kultury niższej, czyli tej dostępnej dla każdego, np. na różnych platformach internetowych. Kultura niska jest obecna w naszym codziennym życiu, ponieważ nie trzeba dużego wysiłku, aby z niej korzystać. Odwrotnie jest z kulturą wysoką, któreś doświadczamy tylko i wyłącznie umyślnie. Jakie są różnice między kulturą wysoką a niską? Jak wprowadzić do swojego życia więcej kultury? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!
Czym jest kultura niska?
Kultura niska inaczej nazywana jest kulturą popularną. Oznacza zbiór różnych form kulturowych, które są powszechnie dostępne i popularne wśród szerokiej publiczności. Mogą to być:
- filmy
- muzyka
- programy telewizyjne
- media społecznościowe
- memy
Jakie są cechy kultury niskiej?
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że forma przekazu jest lekka, żartobliwa i nieoficjalna. Często występuje kolokwialne słownictwo. Kultura niska jest niewymagająca, czyli odbiorca nie musi mieć specjalnych lub wygórowanych kwalifikacji, aby w niej uczestniczyć. Kultura niska, czyli inaczej kultura popularna najczęściej nastawiona jest na rozrywkę i tutaj można wyróżnić różne programy talk-show, reality-show, seriale “tasiemce”, telenowele, kreskówki dla dzieci. Jeśli chodzi o to, kto tworzy kulturę niską, to może to być tak naprawdę każdy człowiek, ponieważ ten rodzaj kultury nikogo nie ogranicza.
Czym jest kultura wysoka?
Termin „kultura wysoka” odnosi się do bardziej wyrafinowanych, elitarnych form kultury, które są często uważane za posiadające głębszą wartość artystyczną, intelektualną i estetyczną. Kultura wysoka jest zazwyczaj powiązana z dziedzinami takimi jak:
- sztuka współczesna
- muzyka klasyczna
- literatura klasyczna
- teatr
- opera
- filharmonia
- filozofia
- historia sztuki
Jakie są cechy kultury wysokiej?
Kultura wysoka, inaczej nazywana elitarną jest tworzona przez elity twórcze, które można zaliczyć do inteligencji. Osoby te nabywają odpowiednich kompetencji drogą kształcenia się. Z tego właśnie względu odbiór kultury wysokiej jest dość utrudniony, ponieważ wymaga również od odbiorcy pewnych kompetencji, np. bycia oczytanym czy wykształconym, aby zrozumieć przekaz. Kultura wysoka dostępna jest w specjalnych miejscach, np. w teatrze, muzeum czy filharmonii, które nie są dostępne dla każdego, ponieważ występują opłaty za wejście, które są niekiedy dość wysokie. Dodatkowo muzea, filharmonie i teatry są dostępne w większych miastach, więc jeśli ktoś pochodzi z miejsca, gdzie nie ma tego rodzaju kultury wysokiej, to musi specjalnie jechać, aby móc z nią obcować.
Jak wprowadzić do swojego życia więcej kultury?
Jeśli chcesz wprowadzić więcej kultury do swojego życia, to poniżej znajdziesz kilka naszych propozycji:
- odwiedzaj muzea i galerie sztuki – muzea i galerie są doskonałym miejscem do eksploracji różnych form sztuki. Znajdź w swojej okolicy muzea, które interesują Cię najbardziej, i zaplanuj regularne wizyty. Podczas zwiedzania poznawaj różne style artystyczne, artystów i ich dzieła. Czytaj opisy eksponatów, uczestnicz w wykładach i warsztatach organizowanych przez muzea, które jeszcze bardziej zwiększą Twoją wiedzę.
- czytaj książki z różnych gatunków – od wielu lat wiadomo, że literatura jest niezwykle bogatym źródłem kultury. Wybierz książki z różnych gatunków, takich jak powieści klasyczne, literatura współczesna, poezja, literatura faktu czy dramat. Spróbuj eksplorować różne kultury i epoki literackie, ponieważ sprawi to, że posiądziesz jeszcze więcej wiedzy dotyczącej kultury. Możesz również dołączyć do klubu książki lub dyskusyjnego klubu literackiego, aby dzielić się wrażeniami z innymi czytelnikami.
- słuchaj różnych gatunków muzyki – muzyka to istotny element kultury, który jest dostępny dla każdego. Możesz znaleźć nowych artystów i albumy, które Cię zachwycą, lub udać się do opery czy filharmonii i zagłębić się w muzykę klasyczną na żywo.
- eksploruj lokalne wydarzenia kulturalne – sprawdź, jakie wydarzenia kulturalne odbywają się w Twojej okolicy. Mogą to być festiwale filmowe, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne czy występy taneczne. Bądź na bieżąco z lokalną sceną kulturalną i uczestnicz w różnych wydarzeniach, które Cię interesują.
Po intensywnym dniu, w którym będziesz pogłębiał swoją wiedzę i doświadczenie dotyczące kultury, i to niezależnie niskiej czy wysokiej, należy Ci się długi odpoczynek! Dobrej jakości sen zapewnić może materac 160×200 cm, który jest dość duży, aby swobodnie się na nim położyć. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200. Jeśli jednak wiesz, że trudno Ci znaleźć czas na dodatkowe aktywności, to koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/132_jak-pozbyc-sie-problemow-ze-wstawaniem-rano, który podpowie Ci, jak pozbyć się problemów z porannym wstawaniem. To sprawi, że będziesz mieć większe możliwości obcowania z kulturą!