Lato to czas, który jest dla skóry bardzo wymagający. Narażenie na wiele różnorodnych czynników zewnętrznych sprawia, że często pojawiają się uciążliwe problemy, z którymi ciężko sobie poradzić. Letnie miesiące stanowią prawdziwe wyzwanie przede wszystkim dla osób chorujących na AZS, czy zmagających się z uczuleniem na słońce. Jakie są najważniejsze zasady letniej pielęgnacji? Jak zapobiegać najczęściej pojawiającym się problemom skórnym?

Na co narażona jest skóra latem

W okresie letnim początkowo wydaje się, że słońce to idealne remedium na różne problemy skórne. W wyniku ekspozycji na promieniowanie słoneczne poprawia się m.in. stan cery trądzikowej i koloryt — jednak tylko na chwilę! Bardzo szybko można bowiem odczuć różnorodne problemy. Niedoskonałości z czasem pojawiają się w większej ilości, a przebarwienia stają się bardziej widoczne. Wynika to ze szkodliwego wpływu promieni UV. Jednak największym zagrożeniem nie są niedoskonałości estetyczne, a ryzyko zachorowania na nowotwór!

Najczęstsze problemy skórne latem — jak im zapobiegać?

Z jakimi problemami skórnymi najczęściej można spotkać się w okresie letnim?

  • Najczęstsze problemy skórne latem — jak im zapobiegać?Uczulenie na słońce — jest uciążliwym problemem, który może ujawnić się praktycznie w każdym wieku. Objawy pojawiają się już wiosną, kiedy ilość promieniowania docierającego do skóry gwałtownie się zwiększa. Najczęstszymi objawami są wysypki oraz pokrzywka. Warto pamiętać o tym, że ryzyko reakcji alergicznej zwiększa przyjmowanie niektórych leków — m.in. antydepresantów z grupy SSRI, retinolu i antybiotyków.
  • Oparzenia — oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne. Pojawiają się z reguły w wyniku długiej ekspozycji na promieniowanie bez wcześniejszego zastosowania kremu SPF. Jeśli na skórze pojawią się pęcherze, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.
  • Ukąszenia owadów — są związane z powstawaniem niewielkich obrzęków. Z kolei osoby zmagające się z alergiami mogą również zauważyć pokrzywkę lub objawy ogólne. Aby unikać nieestetycznych zmian skórnych, warto stosować środki odstraszające owady, a po ewentualnym ukąszeniu — specjalne maści, które zmniejszą zaczerwienienie i wspomogą proces regeneracji.
  • Przebarwienia — z reguły ich przyczyną jest zbyt duża ilość czasu spędzonego na zewnątrz bez wcześniejszego zastosowania kremu przeciwsłonecznego. Czasem mogą przyjąć nawet łuszczącą się i rogowaciejącą postać. Konieczne jest chronienie skóry przed zbyt długim wystawieniem na promienie słoneczne.
  • Potówki — są uciążliwym problemem, który występuje głównie latem. Mają postać niewielkich pęcherzyków lub krostek. Powstają w efekcie zablokowania gruczołów potowych pod wpływem ciepła i wilgoci. Aby im zapobiegać, należy unikać przegrzewania skóry i dokładnie osuszać ciało po kąpieli. Warto też uprawiać sport i podejmować bardziej intensywne aktywności w godzinach porannych oraz wieczornych. Dodatkowym krokiem jest zachowanie higieny w sypialni. Warto wybrać przede wszystkim materac ze zdejmowanym pokrowcem, który można regularnie prać – taki, jak jeden z tych dostępnych w sklepie https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200.

Krem z filtrem SPF50+ podstawą pielęgnacji

Promieniowanie słoneczne wiąże się z koniecznością regularnego stosowania kremu z filtrem. Co ważne, należy używać go przez cały rok! Aby znaleźć idealny kosmetyk, należy stosować się trzema kryteriami. Pierwsze z nich to SPF, czyli Sun Protection Factor. chroni on skórę przed promieniowaniem UVB, a w miesiącach letnich warto wybierać egzemplarze oznaczone wartością SPF50+. Drugie kryterium to PPD, czyli Persistent Pigment Darkening — wskazuje współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVA i skuteczność zapobiegania utracie naturalnego pigmentu. Ostatni czynnik, na który warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu kremu z filtrem to IPD — Immediate Pigment Darkening. Wskazuje on, jaka jest zdolność produktu do ochrony skóry przed natychmiastowym zabarwieniem pigmentu.

Jakie osoby powinny w szczególności dbać o regularne stosowanie kremu z filtrem? Przede wszystkim kosmetyk ten powinien stanowić podstawę wyposażenia osób posiadających pieprzyki. Są to zmiany skórne, które pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce mogą zmienić swój charakter na złośliwy i wpłynąć na rozwinięcie nowotworu! Również blizny wymagają ochrony — poza kremem z filtrem SPF warto stosować specjalne kosmetyki na blizny i unikać przebywania na słońcu między 10:00, a 16:00. Trudności w letniej pielęgnacji skóry mogą napotkać chorzy na Atopowe Zapalenie Skóry. W ich kosmetyczce powinien znaleźć się dobry krem przeciwsłoneczny, który jest hipoalergiczny i posiada nieuczulający filtr — najlepiej mineralny. Dobrze byłoby, gdyby produkt wykazywał silne właściwości nawilżające.

Najważniejsze zasady prawidłowej, letniej pielęgnacji

Krem z filtrem to podstawa letniej pielęgnacji. A jakie inne zwyczaje są bardzo ważne podczas miesięcy letnich? Z pewnością koniecznym elementem codziennej rutyny jest oczyszczanie. Gorące temperatury sprawiają, że ciało intensywniej się poci, a pory z łatwością się zapychają. Dobry preparat oczyszczający skórę jest niezbędny. Kiedy jest gorąco, nie powinno się stosować kwasu glikolowego, trójchlorooctowego i pirogronowego, a szczególną uwagę warto zwrócić na retinol. Są to substancje, które mogą powodować silne podrażnienia. Poza tymi zasadami można kontynuować swoją całoroczną rutynę pielęgnacyjną. Jeśli chcesz poznać ciekawe sposoby na zorganizowanie domowego SPA, koniecznie odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/211_domowe-spa-krok-po-kroku-czyli-jak-zapewnic-sobie-blogi-relaks.

Promieniowanie słoneczne może mieć destrukcyjny wpływ na stan zdrowia skóry. Dlatego niezwykle ważna jest pielęgnacja, a w szczególności codzienne stosowanie kremu z filtrem. Warto przeanalizować swoją rutynę pielęgnacyjną i zmodyfikować ją pod kątem zasad ochrony przeciwsłonecznej.