Dobór odpowiednich wielkości poszewek na kołdrę i poduszkę nie jest prosty, ale istnieje kilka zasad, które z pewnością Ci to ułatwią! Pościel wykonana jest z różnych materiałów i to też zaważy nad tym, jaką z nich wybierzesz. Czym kierować się przy wybieraniu poszewek na kołdrę i poduszkę? Podpowiadamy i odpowiadamy!

Zacznij od materaca!

Musimy przypomnieć, że materac jest najważniejszym elementem każdej sypialni. To dzięki niemu się wysypiamy i jesteśmy gotowi na wyzwania nowego dnia. Dobrze dobrany materac sprawi, że Twój organizm będzie wypoczywać i relaksować się! Wyróżniamy następujące rodzaje materaców: sprężynowe, piankowe, hybrydowe, ortopedyczne, lateksowe, z blokiem kokosowym i jeszcze kilka innych modeli. Każdy z nich ma swoje indywidualne cechy, które jednym osobom mogą pasować, a innym nie. Niektóre z nich są twarde, a inne miękkie. Jakie rozmiary materaców można wyróżnić?

 • 60×120 centymetrów– jest to doskonały materac dla noworodka, czyli dla dziecka, które nie ukończyło dwunastego miesiąca życia.
 • 70×140 lub 80×160 centymetrów– te dwa rozmiary idealnie sprawdzą się u dzieci do mniej więcej dziesiątego roku życia. Są to również propozycje dla noworodków, których pokoiki są nieco większe, a rodzice chcą kupić jeden materac, który posłuży dziecku na dłużej.
 • 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 centymetrów– są to produkty przeznaczone dla jednej osoby w wieku nastoletnim lub osoby dorosłej.
 • 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200 centymetrów– te wymiary będą idealne dla par. Będą również odpowiednie dla jednej osoby, która ceni sobie dużą wygodę podczas spania i uwielbia mieć dużo przestrzeni w łóżku.

Jakie są rozmiary kołdry?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kołdry jest sprawą indywidualną dla każdego człowieka. Jedni będą się świetnie wysypiać pod mniejszą kołdrą, a inni nie wyobrażają sobie snu bez kołdry, która nie otula ich z każdej strony. A jakie są rozmiary kołder?

 • Która poszewka będzie dobra na moją kołdrę i poduszkę?60×80, 80×80, 60×120, 60×140 centymetrów– są to produkty skierowane do najmłodszych, czyli do dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia.
 • 100×135, 110×140 centymetrów– ten rozmiar jest skierowany do młodszych dzieci, które chodzą do przedszkola i do pierwszych klas szkoły podstawowej.
 • 140×200 centymetrów – będzie idealna dla starszych dzieci oraz dla nastolatków.
 • 160×200 centymetrów– są świetnym wyborem dla jednej osoby dorosłej, która lubi być przykryta większą kołdrą.
 • 180×200 centymetrów– świetnie sprawdzi się par.
 • 200×200, 200×220 centymetrów– te dwa największe rozmiary skierowane są do par, które cenią sobie przestrzeń w łóżku. Ostatni rozmiar szczególnie polecany jest osobom, które są bardzo wysokie.

Jak dobrać poszewkę na kołdrę?

Najprostszym i jednocześnie najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego rozmiaru poszewki na kołdrę jest kierowanie się wymiarami kołdry. Każda pościel jest odpowiednio opisana, a wśród informacji można znaleźć również rozmiar. Możesz wybrać poszewkę mniejszą lub większą, ale my jednak tego nie polecamy, ponieważ źle dobrana bielizna pościelowa może sprawić, że pościel będzie mało estetyczna, a dodatkowo osobie, która pod nią śpi, może być niewygodnie.

Jak dobrać poszewkę na poduszkę?

Poduszki również mają swoje rozmiary, a najpopularniejsze z nich są o wymiarach:

 • 40×40 centymetrów
 • 50×50 centymetrów
 • 50×60 centymetrów
 • 70×80 centymetrów

Poszewka na poduszkę powinna być dobrana w ten sam sposób jak poszewka na kołdrę. Nie powinna być ani mniejsza, ani większa. Źle dobrane wymiary mogą sprawić, że poduszka stanie się niewygodna, a Twoja szyja będzie rano boleć.

Nie czekaj i już dziś dobierz odpowiednie poszwy dla swojej kołdry i poduszki. To sprawi, że będzie Ci się lepiej odpoczywało, a rano będziesz wypoczęty i gotowy na wyzwania nowego dnia!