Urządzanie pokoiku dla dziecka to piękne przeżycie dla wszystkich rodziców. Co więcej – stanowi jeden z etapów przygotowań na powitanie maluszka. Jednak wielu z nas martwi się, że pokój nie będzie spełniał odpowiednio swojej funkcji, bo o czymś zapomnimy. Jak się okazuje, istnieją pewne kwestie, o których warto pamiętać i w które warto zainwestować. Zatem, jak stworzyć przyjazną dziecku przestrzeń?

Jaki kolor do pokoiku niemowlaka?

Bez dwóch zdań kolory mają ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka. W przypadku pokoiku, który ma służyć im do wypoczywania, warto zadbać o spokojną i nierozpraszającą uwagę atmosferę. Zrezygnujmy zatem z wyrazistych kolorów na rzecz stonowanych, delikatnych, a także spokojnych barw. Możemy tutaj postawić, np. na biel, zgaszony róż, szarość, beż, błękit czy też pastelowy żółty. Ponadto neutralna baza będzie świetnie się prezentowała w połączeniu z kolorowymi zabawkami lub akcesoriami! Jeśli chodzi o kwestie tapety czy wszelkiego rodzaju naklejek – nie jest to zabronione, jednak warto ograniczyć się do jednej ściany, aby nie było to przytłaczające dla dziecka.

Jakie meble do pokoiku dla noworodka?

Kompletowanie mebli niezbędnych w pokoju noworodka może zająć nam trochę czasu, dlatego warto jak najszybciej się podjąć tego zadania. Pamiętajmy, że nowe meble mają specyficzny i intensywny zapach chemiczny, który może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Kupując je szybciej, możemy zapomnieć niekomfortowym doznaniem naszego maluszka. Pierwszym obiektem na naszej liście powinna być komoda. Pomieści ona wszelkie niezbędne pieluch i akcesoria do pielęgnacji dziecka. Co więcej – jest praktyczna, gdyż można umieścić na niej przewijak. Są również dostępne modele wraz ze wbudowanym przewijakiem, który w dowolnym momencie można zdemontować. Przed zakupem upewnijmy się również, że zakupione przez nas elementy – w tym dla naszej wygody fotel, np. dla karmiącej mamy, są w pełni bezpieczne dla maluszka.

Łóżeczko dla dziecka – gdzie powinno stać?

Ładny i praktyczny pokój dla noworodka - jak go stworzyćW pokoju dziecięcym najważniejszym elementem jest łóżeczko. Jednak, gdzie je postawić? Pamiętajmy, że powinno stać w pewnej odległości od kaloryfera oraz okna, aby zapewnić dziecku optymalną temperaturę. Co więcej, wyeliminujemy w ten sposób ryzyko przeziębienia czy dyskomfortu. Zadbajmy również o dostęp naturalnego światła, które ma bardzo ważny udział w regulacji rytmu dobowego. Nie zapominajmy także o własnym komforcie! Umieśćmy w pobliżu komodę lub szafki, w których znajdować się będą najpotrzebniejsze przedmioty. Jednak oprócz ustawienia łóżeczka liczy się to, co jest w jego wnętrzu. Zatem o jakich elementach warto pamiętać?

Materac

Obecnie na rynku znajdziemy materace dla dzieci, które mogą służyć naszemu maluszkowi już od pierwszych dni życia. Są to specjalne modele, dostosowane twardością, rozmiarem oraz kształtem do noworodka. W tym przypadku dostępne są jedynie materace piankowe, które wspomagają prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka.

Kołderka

Kołderka nie jest zalecana dla noworodka, gdyż maluszek może ją szybko z siebie zrzucić i zmarznąć. Ponadto istnieje ryzyko naciągnięcia jej na głowę. Dlatego wielu specjalistów radzi zakupić ją dopiero po pierwszych urodzinach dziecka. Zamiast niej, lepszym rozwiązaniem będzie rożek lub śpiworek.

Poduszka

Niemowlę nie powinien spać na poduszce i to niezależnie od jej jakości czy sposób uszycia. Wynika to z faktu, iż zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Rekomenduje się tutaj twardą i płaską powierzchnię, która lepiej wpływa na rozwój maluszka. Możemy w nią zainwestować najwcześniej po ukończeniu drugiego roku życia przez dziecko.

Ochraniacz na materac

Warto od razu do łóżeczka rozważyć ochraniacz na materac. Jest to dodatkowa warstwa ochronna, która zapobiega nie tylko zabrudzeniu, ale także zawilgoceniu podłoża do spania. Świetnie sprawdza się w przypadku niemowlaków, a nawet starszych maluszków. Pamiętajmy jednak, aby był odpowiednio dopasowany do materaca i wymiarów łóżeczko!

Jak oświetlić pokój noworodka?

Nasza sypialnia najczęściej jest dobrze oświetlona, dzięki czemu możemy wszystko widzieć. Jednak pokoik dla dziecka rządzi się swoimi prawami i tutaj w pierwszych miesiącach życia najlepiej sprawdzi się mała lampka. Dzięki niej będziemy w stanie przewinąć niemowlę w nocy lub nakarmić go. Bardzo ważne jest, aby zrezygnować z lampy sufitowej, gdyż może ona emitować zbyt jasne światło. Jeśli chodzi o żarówkę, to wystarczy taka, która nie ma więcej niż 25 W. Wymienione wcześniej lampeczki najlepiej ustawić w strategicznych punktach, czyli obok przewijaka, na komodzie oraz w okolicy fotela do karmienia.

O czym warto pamiętać przy urządzaniu pokoiku dla niemowlaka?

W pierwszych miesiącach swojego życia dziecko rośnie niezwykle szybko, dlatego jego potrzeby zmieniają się w sposób dynamiczny. Trudno będzie nam umeblować pokoik na lata, dlatego pamiętajmy o tym, aby był on przede wszystkim wygodny dla nas oraz maluszka. Liczy się tutaj dobre oświetlenia, odpowiednie dekoracje czy też satysfakcjonujące nas miejsce do karmienia. Nie zapominajmy także o przytulnej podłodze – w końcu maluszek będzie spędzał na niej wiele czasu, bawiąc się i raczkując. Możemy tutaj postawić na wytrzymałe i odporne na wilgoć panele wraz z miękkim dywanem.

Oczekiwanie na swoją pociechę to cudowny czas, który możemy wykorzystać m.in. na aranżację pokoiku. Warto jednak pamiętać, że będzie się on nieco różnił od naszego. Dotyczy to m.in. mebli oraz łóżeczka, które w pierwszych miesiącach życia dziecka jest niezwykle ważne.

Przeczytaj także: Jaki materac dziecięcy sprawdzi się dla Twojej pociechy?