Schorzeń z wiekiem przybywa coraz więcej. Osteoporoza, reumatyzm i bóle kręgosłupa to dolegliwości, które zaczynają być na porządku dziennym i skutecznie psują humor oraz samopoczucie seniora. To bardzo nieprzyjemny etap i większość osób pragnie zrobić co w ich mocy, aby choć trochę sobie ulżyć i zapewnić swojemu ciału należytą regenerację. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet tak mały krok jak zmiana materaca może być wielkim krokiem w stronę zminimalizowania dolegliwości.

Funkcjonalna sypialnia dla seniora

Materace dla seniora powinny być dobierane dokładnie w taki sam sposób, jak materace dla każdej innej osoby. Najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest twardość. Powinna być dopasowana do wagi, wzrostu, a take do indywidualnych preferencji użytkownika oraz potrzeb związanych na przykład ze stanem zdrowia. To bardzo istotne, aby znaleźć złoty środek – zbyt twarde lub zbyt miękkie podłoże do snu może mieć bardzo negatywne skutki. Jednak sypialnia osoby starszej to nie tylko materac! Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sam stelaż również jest bardzo istotny, ponieważ amortyzuje siłę nacisku ciała użytkownika. Ma wiele istotnych funkcji, takich jak współpraca z wybranym podłożem do spania, czy też zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obrębie łóżka. W przypadku seniora warto rozważyć zakup stelaża elastycznego (oraz elastycznego materaca do kompletu) – takie rozwiązanie pozwala dopasowywać nachylenie do poszczególnych obszarów i wiąże się z możliwością zmniejszania dolegliwości bólowych. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość łóżka seniora, która musi być tak dopasowana, aby umożliwiała komfortowe wchodzenie oraz schodzenie. Najlepiej jest wtedy, gdy materac znajduje się na poziomie kolan użytkownika – w takiej sytuacji można mieć pewność, że senior nie jest zmuszony wspinać się na łóżko lub trudzić się wstając.

Komfortowe materace o właściwościach prozdrowotnych – poznaj najlepsze

Ilość dostępnych materaców zwiększa się z roku na rok. Przeróżne wypełnienia, pokrowce i właściwości potrafią przytłoczyć i skutecznie utrudnić proces wybierania odpowiedniego podłoża. Poniższe modele są jednak sprawdzonymi kandydatami, którzy na 100% sprawdzą się w sypialni u seniora.

  • Materace dla seniora kluczem do udanego wypoczynkuHilding Cha-Chato propozycja, w której bazę stanowią niezastąpione sprężyny kieszeniowe ułożone w siedem zróżnicowanych stref twardości. Wkład jest dzięki nim niezwykle elastyczny punktowo i trwały, a dodatkowo zapewnia niezastąpione podparcie dla kręgosłupa seniora.
  • Hilding Pasodoble jest modelem, który idealnie sprawdzi się w sypialni u osób wymagających oraz takich, które gustują w śnie na bardzo twardym podłożu. Niesamowite właściwości materaca zostały docenione przez ekspertów z całego świata, dzięki czemu produkt może poszczycić się statusem wyrobu medycznego oraz certyfikatem jakości AEH.
  • Hilding Dance to materac hybrydowy, który łączy w sobie najlepsze właściwości sprężyn i pianek o przeróżnych właściwościach. Jest polecany szczególnie dla osób o nieco mniejszej masie ciała, ponieważ charakteryzuje się średnią twardością.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

To nie plotki, że już po pięćdziesiątym roku życia co piąta osoba skarży się na problemy ze snem. Wcześniej ośmio-, a nawet dziesięciogodzinny nocny wypoczynek był na porządku dziennym, a teraz trudno jest przespać nawet pięć godzin bez przerwy. Przyczyn takich problemów jest wiele. Może być to związane z problemami z układem moczowym, nawracającą zgagą lub ogólnym złym samopoczuciem utrudniającym spokojny wypoczynek. Odpowiednio dobrany materac i stelaż to ogromny krok w stronę lepszego i bardziej efektywnego snu, ale to niestety nie koniec. Warto mieć na uwadze również higienę snu. Regularne wietrzenie sypialni, sprzątanie oraz zmiana pościeli może mieć naprawdę ogromny wpływ na komfort w trakcie nocy. Wypracowanie w sobie kilku tak pozornie błahych nawyków może być ratunkiem dla zmęczonego seniora.

Zadbaj o swój sen lub spraw prezent seniorowi bliskiemu Twojemu sercu. Odpowiednio dobrany, porządny materac na lata może być podarunkiem, który zdecydowanie polepszy jakość jego życia.