Tak naprawdę na przestrzeni lat ludzie tworzyli sztukę w różnych formach i włączali ją do swojego codziennego życia. Może ona obejmować wiele kwestii, w tym obrazy, rzeźby czy kulturę. Pomaga patrzeć inaczej na życie, a jednocześnie korzystnie oddziałuje na społeczeństwo. Współczesna sztuka w znaczy sposób ewoluowała – w tym jest o wiele bardziej dostępna. Jednak nie zmieniło o jej zastosowania oraz korzystnego wpływu na zdrowie psychiczne.

Arteterapia – czym jest oraz skąd się wzięła? 

Arteterapia to tajemniczo brzmiące pojęcie, które nie oznacza nic innego, jak terapię przez sztukę. Jest to rodzaj psychoterapii, gdzie wykorzystuje się różne dziedziny artystyczne,  tym muzykę, plastykę czy nawet taniec. Jednak najczęściej kojarzy nam się z rysowaniem, malowaniem lub oglądaniem dzieł sztuki. Pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w połowie XX wieku, jednak już od dawna zdawaliśmy sobie sprawę z pozytywnego wpływu sztuki na psychikę człowieka. Głównym celem tego typu terapii jest stworzenie pacjentowi sprzyjających warunków do dokonania  zmian, wzrostu czy rozwoju osobistego. Do podstawowych funkcji arteterapii zalicza się:

  • funkcja korekcyjna – pozwala na odzyskanie równowagi psychicznej,
  • funkcja edukacyjna – pozwala na rozwój i zdobycie nowych umiejętności,
  • funkcja rekreacyjna – pozwala miło spędzić czas.

Zajęcia artystyczne w domu – czym się wyróżnia?

Arteterapia to świetne rozwiązanie dla osób w każdym wieku, gdyż jest tak samo skuteczna zarówno u dzieci, jak i seniorów. Jednak, przede wszystkim jest kierowana do dzieci autystycznych, osób uzależnionych lub po traumach, a także osób zupełnie zdrowych, jako forma relaksu. Podobnie sprawdzą się zajęcia artystyczne w domu. Zamiast leżeć w łóżku, gdzie przyjemnie otula nas kołdra do spania, możemy postawić na kilka rozwijających nasze umiejętności zajęć. Dla dziewczyn, których nie interesuje szkicowanie martwej natury, dobrą informacją będzie fakt, że pędzle do makijażu i twarz jako płótno mogą mieć podobne działanie! Nie musimy być doświadczonymi artystami lub wyróżniać się wybitnymi umiejętnościami – czasem wystarczy rozwinąć swoje aktualne pasje jak np. makijaż artystyczny. Dla wielu dorosłych sprawdza się także kolorowanki na stres. Zwykle mają one wiele szczegółów oraz charakteryzują się abstrakcyjnymi wzorami, abyśmy mieli na czym się skupić. W ten sposób wszelkie problemy i zmartwienia mogą odejść w zapomnienie. W domu nie musimy się ograniczać co do sztuki – szycie czy robienie na drutach też jest dobre!

7 powodów, dla których sztuka może być terapią 

Wielu z nas uważa sztukę za coś nudnego – w końcu obraz się nie rusza i niekoniecznie musi dziać się na nim coś ciekawego. Jednak, wbrew pozorom, istnieje wiele powodów, dla których ma ona działanie terapeutyczne, a także korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne. Z uwagi na to, świetnie sprawdza się u osób z depresją, lękiem czy zespołem stresu pourazowego (PTSD). Wszystko z uwagi na możliwość uwalniania dopaminy, czyli hormonu, który wywołuje przyjemność w mózgu. Oprócz tego istnieje 7 powodów, dla których sztuka jest terapeutyczna.

Pozytywny wpływ sztuki na zdrowie psychicznePo pierwsze – łagodzi stres

Proces tworzenia sztuki lub jej oglądania stwarza dla naszego mózgu szansę skupienia się na czymś innym, niż niepokojące nas myśli. W ten sposób pozwala na zrelaksowanie się i znaczące zmniejszenie stresu.

Po drugie – zachęca do kreatywnego myślenia

Wizyta na targach sztuki czy w galerii sztuki może nas zainspirować. Z wielu klasycznych dzieł można czerpać inspirację i stworzyć coś wyjątkowego własnymi siłami w domu. Nie musi to być od razu obraz, ale jakaś czynność, do której od jakiegoś czasu nie mogliśmy się zabrać.

Po trzecie – buduje samoocenę

Interpretacja sztuki jest trudna i nie zawsze możliwa. Jednak, gdy nam się to uda, czujemy się szczęśliwi. Uwalniana jest wówczas dopamina, która pozwala na zwiększenie własnej wartości. Podobnie jest w przypadku stworzenia czegoś, co naszym zdaniem wygląda dobrze.

Po czwarte – poprawia pamięć 

Tworzenie sztuki pozwala nam na poprawę pamięci, a najlepiej widać to, gdy próbujemy odtworzyć to, co widzimy. Wówczas zmuszamy się do zwracania uwagi na szczegóły i zapamiętywanie ich. Proces ten zwany jest wizualizacją koncepcyjną.

Po piąte – wpływa na empatię

Bez dwóch zdań sztuka może generować emocje, które generowane są na podstawie przesłania autora lub naszej własnej interpretacji. Istnieje zatem możliwość wspierania i rozwijania empatii – wystarczy tylko postawić na odpowiednie obrazy.

Po szóste – zwiększa produktywność

Przeprowadzony przez University of Exeter eksperyment pokazał, że sztuka może poprawiać produktywność człowieka. Wskazuje on również, że nie tylko jej obecność sztuki, ale także sposób ułożenia jest niezwykle istotny.

Po siódme – może poprawić przepływ krwi do mózgu

Być może zdziwi nas ta informacja, ale przeprowadzone badania wskazują na to, że sztuka poprawia przepływ krwi w niektórych częściach mózgu. W ten sposób przyczyni się do dotlenienia, dzięki czemu komórki lepiej funkcjonują.

Nawet osoby zajęte powinny zadbać o to, aby znaleźć czas na artystyczne hobby. Według licznych badań, sztuka ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie psychiczne, które w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne.

Przeczytaj także: