W dobie wolności seksualnej i coraz większej otwartości w rozmowach na temat intymności, profilaktyka chorób wenerycznych staje się niezwykle ważnym elementem edukacji seksualnej. Nic dziwnego, choroby przenoszone drogą płciową stanowią globalny problem zdrowotny, z którym boryka się wiele społeczeństw. A na co możemy być narażeni oraz jak uprawiać bezpieczny seks?

Jakie choroby weneryczne przenoszą się drogą płciową?

Choroby weneryczne to różnego rodzaju infekcje – wywoływane przez bakterie, wirusy lub pasożyty, przenoszone głównie drogą płciową. Mogą one przebiegać bezobjawowo, co znacząco utrudnia ich wczesne wykrycie i leczenie. Jednak stosunkowo często manifestują się pewnymi charakterystycznymi objawami, takimi jak ból, pieczenie, świąd, wydzielina, owrzodzenia czy zmiany skórne. Doprowadzają one do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, a także pogorszonego samopoczucia. Na skutek tego chcemy tylko leżeć w komfortowym łóżku, gdzie otula nas ciepła kołdra na zimę. A na co najczęściej możemy być narażeni?

Chlamydia

Profilaktyka chorób wenerycznych, czyli jak uprawiać bezpieczny seksChlamydia jest infekcją wywoływaną przez bakterię Chlamydia trachomatis. Jest to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Często przebiega bezobjawowo, dlatego w przypadku podejrzenia wykonuje się testy diagnostyczne. Obejmują one badanie wymazu z cewki moczowej u mężczyzn oraz badanie wymazu z szyjki macicy u kobiet. Infekcję można również wykryć za pomocą testów moczu. Leczenie chlamydii polega na podawaniu antybiotyków, najczęściej w formie azytromycyny lub doksycykliny.

Rzeżączka

Rzeżączka, znana również jako gonorrhea, jest infekcją wywoływaną przez bakterię Neisseria gonorrhoeae. To schorzenie również przebiega bezobjawowo i podobnie jak w przypadku chlamydii – wykonuje się testy diagnostyczne poprzez pobranie wymazu z cewki moczowej u mężczyzn oraz badanie wymazu z szyjki macicy u kobiet. Leczenie opiera się na podawaniu antybiotyków, najczęściej w formie ceftriaksonu w zastrzykach oraz azytromycyny w formie tabletek.

Kiła

Kiła, znana również jako syfilis, jest infekcją wywoływaną przez bakterię Treponema pallidum. Sama diagnostyka opiera się na badaniu krwi w kierunku obecności przeciwciał przeciwko tej bakterii. Natomiast samo leczenie polega na podawaniu antybiotyków, głównie penicyliny w różnych formach, w zależności od etapu choroby i obecności innych czynników komplikujących.

Jak uprawiać bezpieczny seks?

Pojęcie „bezpieczny seks” obejmuje wszystkie praktyki, mające na celu zapobieganie nieplanowanej ciąży, a także minimalizację ryzyka zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Oto pięć kluczowych zasad, o których każdy powinien pamiętać.

Po pierwsze – używanie prezerwatyw

Prezerwatywy są jednym z najbardziej skutecznych środków zapobiegawczych przeciwko zakażeniu się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są powszechnie dostępne w aptekach, sklepach czy nawet stacjach benzynowych. Jednak zanim będziemy jej używać, to pamiętajmy o sprawdzeniu daty ważności, a sama prezerwatywa powinna być również nieuszkodzone. Natomiast przy jej zakładaniu unikajmy kontaktu z ostrymi przedmiotami, paznokciami czy zbyt mocnego naciągania. Po zakończeniu stosunku pamiętajmy o prawidłowym usunięciu.

Po drugie – regularne badania

Regularne testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową są kluczowe dla wczesnego wykrywania i leczenia infekcji – zwłaszcza jeśli często współżyjemy i to z różnymi partnerami. Wówczas warto regularnie wykonywać na chlamydię, rzeżączkę czy kiłę, a także wiele innych chorób, na które jesteśmy narażeni. Bezpieczny seks jest nie tylko kwestią odpowiedzialności, ale także dbałości o zdrowie własne i partnera. Można śmiało powiedzieć, że regularne badania oraz świadome decyzje w zakresie życia seksualnego są kluczowe dla zapobiegania chorobom wenerycznym i utrzymania zdrowego stylu życia.

Po trzecie – ograniczenie liczny partnerów seksualnych

Ograniczenie liczby partnerów seksualnych jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób wenerycznych i promowania bezpiecznego seksu. Zmniejsza to ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz umożliwia lepsze monitorowanie czy nawet opiekę zdrowotną. Zastanówmy się zatem, kogo zabieramy do łóżka, gdzie znajduje się wygodny materac Piotrków Trybunalski. W przeciwnym wypadku zapytajmy, chociaż, czy dana osoba jest zdrowa.

Po czwarte – unikanie używek

Może to wydawać się dziwne, ale dużą rolę w bezpiecznym seksie odgrywa także unikanie używek. Jak powszechnie wiadomo, alkohol i narkotyki mogą wpływać na zdolność do podejmowania świadomych oraz odpowiedzialnych decyzji. Zwiększa to ryzyko narażenia się na niebezpieczne sytuacje, a nawet zakażenia. Ponadto ich stosowanie może osłabić naszą kontrolę nad zachowaniem, co prowadzi do nieplanowanych zbliżeń. Pamiętajmy zatem o umiarze!

Po piąte – regularne szczepienia

Szczepienia przeciw wybranym chorobom przenoszonym drogą płciową stanowią ważny element profilaktyki i pomagają w ochronie przed niektórymi groźnymi infekcjami. Nic dziwnego – pozwalają na ochronę mn.in. przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B czy ludzkim wirusem brodawczaka ludzkiego. Oprócz tego zmniejszają ryzyko zakażenia oraz gwarantują poczucie bezpieczeństwa.

Bezpieczny seks nie jest tylko kwestią komfortu czy odpowiedzialności wobec partnera, ale przede wszystkim kluczem do zachowania zdrowia oraz zapobiegania wielu poważnym chorobom wenerycznym. W dobie swobody wyboru i rosnącej świadomości seksualnej edukacja w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową jest niezwykle istotna.