Każdy z nas uważa pewne rzeczy za wstydliwe. Najczęściej są to kompleksy związane z naszym ciałem oraz charakterem. Wstydzimy się za to, jak wyglądamy lub co zrobiliśmy. Jednakże wstyd może towarzyszyć nam także podczas realizacji zainteresowań, wykonywania pracy, rozmowy z drugą osobą na swój temat czy nawet przy teoretycznie najzwyklejszych czynnościach, przed którymi niepotrzebnie się krępujemy. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tym rzeczom, które najczęściej wzmagają u nas wstyd, a wcale nie powinny. To, czego się wstydzisz, może nawet wkrótce stać się Twoja siłą!

Wygląd fizyczny

Wygląd fizyczny to kwestia, której zdecydowanie najczęściej się wstydzimy. Wielu z nas najchętniej w ogóle nie wychodziłoby z domu, aby nie musieć pokazywać się światu, a tym samym zaoszczędzić sobie nerwów i stresu, bo „co ludzie powiedzą”? Jest to niestety często przejawiający się schemat, który w ogóle nie powinien mieć miejsca. Otoczenie nie ma prawa komentować naszego wyglądu, a my nie powinniśmy wstydzić się tego jak wyglądamy. Przede wszystkim nad pewnymi aspektami wyglądu ciężko zapanować, a niektórych nie da się nawet zmienić. Nie powinniśmy więc wstydzić się swojego wzrostu czy budowy ciała. Nie powinniśmy też wstydzić się trądziku czy innej choroby, która wpływa na nasz wygląd. Najważniejsze jest to, aby akceptować samego siebie, być pewnym i nie zawracać sobie głowy nieprzychylnymi komentarzami innych ludzi. Pomaga to przezwyciężyć wstyd i cieszyć się życiem bez kompleksów.

Tańsze ubranie

Rzeczy, których się wstydzimy, a nie powinniśmy!Nie wiadomo, skąd zrodziło się przekonanie, że każdy z nas powinien nosić się w markowych ubraniach oraz posiadać wszystkie najnowsze, niekoniecznie tanie gadżety. Rzeczywistość jednak wygląda zupełnie inaczej i najzwyczajniej w świecie wiele osób nie jest w stanie pozwolić sobie na zakup koszulki za 200 zł czy nowego iPhone’a, bo to jest akurat modne. Po pierwsze nie każdy z nas zarabia kokosy, a po drugie na głowie ciążą nam o wiele istotniejsze wydatki. Wiele osób nie zamierza też bezmyślnie wyrzucać swoich pieniędzy w błoto, bo właśnie często tym jest zakup droższych produktów, z których wiele posiada podobną jakość do tańszych alternatyw. Dlatego też noszenie się w tańszych ubraniach wcale nie jest niczym złym, a tym bardziej nie powinno być powodem do wstydu. Poza tym tańsze ubranie również może wyglądać gustownie i modnie, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Kariera

Nierzadko wstyd również spotyka nas, jeśli chodzi o wykonywaną pracę. Najczęściej wstydzimy się niskopłatnych zawodów, takich jak: sprzedawca, kelner, sprzątacz czy pracownik produkcji. Z tym wstydem wiąże się także wcześniej wspomniana kwestia związana z brakiem możliwości zakupu droższych ubrań czy gadżetów. Warto jednak zauważyć, że na każdym stanowisku są potrzebne ręce do pracy, a sama chęci do jej wykonywania są tutaj najważniejsze. Brak odpowiedniego wykształcenia czy doświadczenia, które nie pozwala zatrudnić się na innym stanowisku, także nie powinno być powodem do wstydu. Jednak wstyd może ogarniać również lepiej płatne zawody, które są po prostu związane z wykonywaniem pewnego rodzaju czynności. Otoczenie może ich nie pochwalać, dlatego też krępujemy się wyznać, czym w rzeczywistości się zajmujemy.

Pochodzenie

Pamiętajmy też, że nie mamy żadnego wpływu na nasze pochodzenie, a stanowi ono właśnie często kolejny powód do wstydu. To, że wychowaliśmy się w takim, a nie innym miejscu, że pochodzimy z takiej, a nie innej rodziny zdecydowanie nie powinno nas ograniczać. Istotne jest tylko to, jakimi ludźmi naprawdę jesteśmy. Im szybciej zaakceptujemy swoje pochodzenie, tym łatwiej będzie nam czerpać radość z życia.

Emocje i słabości

Każdego dnia mamy do czynienia z wieloma emocjami, które szukają sposobu na to, aby się uwolnić. Często jednak je w sobie tłumimy z obawy na reakcję otoczenia, co jeszcze bardziej odbija się na naszym samopoczuciu psychicznym. Warto więc sobie wyjaśnić, że nasze emocje i uczucia nie są powodem do wstydu, a my mamy prawo czuć się tak, a nie inaczej. Poza tym należy pamiętać, iż smutek czy bezradność nie są słabościami! Wyrażanie swoich uczuć jest czymś naturalnym i może nawet pokazywać naszą siłę oraz odwagę bycia autentycznym. Dlatego też warto wyrzucać z siebie przeżywane emocje – w ten sposób oczyszczamy swój umysł i dbamy o swoje zdrowie psychiczne. Nie należy przejmować się osobami, które krzywo na nas patrzą ze względu na nasze aktualne odczucia.

W trosce o swoje samopoczucie warto też zadbać o zdrowy sen! W Piotrkowie Trybunalskim oraz na stronie hilding.pl odszukasz wiele doskonałych modeli materacy, które zagwarantują Ci treściwy wypoczynek. Z kolei pod tym linkiem: sleepinghouse.pl znajdziesz modele dostosowane do łóżek w rozmiarze 180×200.

Brak wiedzy czy umiejętności

Czego jeszcze się często wstydzimy, a nie powinniśmy? Pewnego rodzaju obawa dopada nas także, jeśli chodzi o brak wiedzy czy umiejętności. W rozmowie z innymi nawet bliskimi często boimy się przyznać, że czegoś nie potrafimy lub o czymś nie mamy zielonego pojęcia. Doskonałym przykładem jest tutaj wszystkim dobrze znana sytuacja z czasów szkolnych, kiedy nauczyciel pyta, czy uczniowie wszystko rozumieją. Trudno zaprzeczyć, że rzadko kiedy wiedzieliśmy, o co chodzi, a mimo to się nie przyznawaliśmy. Tego rodzaju wstyd wielu osobom towarzyszy niestety do dzisiaj. Dlatego też należy pamiętać, że nie musimy być we wszystkim dobrzy i są takie kwestie, w których się po prostu nie orientujemy i nie ma w tym nic złego. Za to jesteśmy dobrzy w innych rzeczach, które mogą sprawiać trudność innym.

Niestety wstydzimy się często rzeczy, które powinny być akceptowane jako naturalna część naszej indywidualności. Jednak z racji presji otoczenia i nieodpowiednich reakcji innych, wstyd ten nierzadko nam towarzyszy. Warto więc wiedzieć, czego zdecydowanie nie powinniśmy się krępować, a co może nawet powinno być powodem do dumy. Odwaga do bycia sobą, akceptacja własnej tożsamości i zrozumienie, że różnorodność jest naszą siłą, może pomóc nam pokonać wstyd i budować zdrowszą relację ze samym sobą.