Zdrada emocjonalna to pojęcie, które często pojawia się zaraz obok zdrady fizycznej. W szczególności interesują się nim osoby trwające w nieudanych związkach partnerskich, w których wyczuwają właśnie niewierność swojej drugiej połówki. Wiele z tych osób nie potrafi jednak prawidłowo zdefiniować to, czym jest zdrada emocjonalna i nawet pojedyncze błędy swoich partnerów odbierają już jako oznakę niewierności. To prawda, zdrada emocjonalna nie jest łatwa do zdefiniowania, lecz wyróżnia się ona kilkoma kluczowymi cechami, o których warto wiedzieć.

Objawy zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna to nic innego jak brak lojalności wobec partnera, złamanie zasady poufności oraz intymności emocjonalnej. Jest to jednak dość ogólna definicja, pod którą nie każdy z nas wie, co można zaliczyć. Dlatego też tak często błędnie interpretujemy zachowania naszej drugiej połówki, niesłusznie oskarżając ją o zdradę emocjonalną. Należy więc wiedzieć, że przede wszystkim objawia się ona wyjściem poza granice zdrowego związku i dzieleniem z kimś innym tego, co powinno być zarezerwowane dla relacji z partnerem/partnerką. Zdrada emocjonalna to zdecydowanie coś więcej niż miłe spędzanie czasu z osobą niebędącą naszą drugą połówką. Gdzie jest jednak ta granica, którą powinniśmy zacząć się martwić? Niestety nie ma jednego wzoru zachowań ani jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy faktycznie ma miejsce zdrada emocjonalna. Istnieją jednak pewne sygnały, na które warto być uczulonym. Po pierwsze może to być nowa znajomość naszej drugiej połówki, która rozwija się w zbyt szybki tempie. Spotkania stają się codziennością, co przekłada się na to, że Twój partner spędza z Tobą coraz mniej czasu. Niepokojące mogą być także koleżeńskie stosunki, które dziwnym trafem zaczęły mieć bardziej intensywny wymiar. Pojawiają się częste rozmowy telefoniczne i wymiany sms-ów. Można zauważyć nieustanne wpatrywanie się w ekran telefonu i objawy niepokoju, kiedy telefon zadzwoni w towarzystwie partnera/partnerki. Problem pojawia się również wtedy, gdy nie szukamy wsparcia w swojej drugiej połówce, a odnajdujemy je jedynie w nowej znajomości. Z kolei nasze myśli dotyczą częściej nowo poznanej osoby niż naszego partnerka bądź partnerki. Mogą pojawiać się też niekomfortowe porównania, które stawiają w negatywnym świetle drugą połówkę. Gdy popełni ona choćby najmniejszy błąd, od razu do głowy przychodzą nam myśli, że ta druga osoba nie sprawiłaby nam takiej przykrości. Niestety niekiedy z czasem pojawiają się też fantazje erotyczne, które mogą w ostateczności prowadzić do zdrady fizycznej.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Czym jest zdrada emocjonalna?Zdrada w związku może przybierać różnie formy i niekoniecznie muszą jej towarzyszyć powyżej opisane objawy. Jej rozpoznanie staje się więc prawdziwym wyzwaniem, gdyż okoliczności nie zawsze są takie oczywiste. Przede wszystkim trzeba być czujnym na sygnały zdrady emocjonalnej, takie jak rutyna i nuda w relacji, okazywanie uwagi innej osobie czy pojawianie się tajemnic. Zdradę niekiedy też łatwiej rozpoznać po skutkach w jakości związku niż po faktycznych zachowaniach, które mogą być po prostu dobrze tuszowane przez partnera lub partnerkę. Jeśli czujesz się zaniedbany, a Twoja druga połówka wykazuje praktycznie z dnia na dzień mniej zaangażowania w Wasz związek, masz prawo przeczuwać, że coś jest nie tak. Zmiany mogą również pojawiać się w Waszym życiu seksualnym. Warto jednak wiedzieć, że zarówno spadek, jak i wzrost aktywności mogą być skutkiem zdrady emocjonalnej. Ponadto Twój partner może znacznie częściej sięgać po telefon i prowadzić rozmowy telefoniczne, wychodząc do drugiego pokoju. Skrywane kontakty oraz znajomości są zdecydowanie niepokojącą oznaką i faktycznie mogą świadczyć o zdradzie na poziomie emocjonalnym.

Zdrada emocjonalna a fizyczna

Gdy nasz aktualny związek przechodzi kryzys, relacja koleżeńska niestety bardzo łatwo może przerodzić się w coś więcej niż przyjaźń. Wtenczas pojawia się ten kontakt fizyczny, który może mieć postać zarówno uścisków i objęć, jak i całusów oraz bardziej intymnych zbliżeń. Właśnie w tym momencie mamy do czynienia ze zdradą fizyczną. Jednak w odróżnieniu od niej zdrada emocjonalna nie musi wiązać się z bliskością fizyczną dwojga osób. Koncentruje się ona raczej na rozwijaniu intymnych związków na poziomie uczuć i emocji. Może obejmować intensywne rozmowy, dzielenie się sekretami oraz spędzanie wspólnie naprawdę dużej ilości czasu. Z drugiej strony jednak zarówno zdrada emocjonalna, jak i fizyczna mogą mieć miejsce zupełnie bez powodu. Nagła potrzeba bliskości z drugą osobą, gdy w pobliżu nie ma drugiej połówki, może zdecydować o tym, że dopuścimy się zdrady, nawet jeśli szczerze kochamy swojego partnera. Kluczową kwestię stanowi tutaj to, jak silną posiadamy psychikę i czy potrafimy dochować wierności.

W trosce o zrównoważony stan emocjonalny zdecydowanie warto wyposażyć się w wygodne akcesoria sypialniane od producenta sleepmed.pl. Zdrowy wypoczynek to niewątpliwie ten, któremu towarzyszą wysokiej jakości produkty gwarantujące komfort przez całą noc. Dlatego też już dziś koniecznie odwiedź jeden ze sklepów stacjonarnych znajdujących się w Piotrków Trybunalski, aby zapewnić sobie relaksujący wypoczynek.

Jak radzić sobie ze zdradą emocjonalną?

Ty lub Twój partner dopuściliście się zdrady emocjonalnej i nie wiecie, jak sobie z tym poradzić? Choć jest to ciężkie, to w pierwszej kolejności należy poinformować druga stronę o swoich przypuszczeniach lub błędach. Komunikacja zawsze stanowi fundament to wyjścia z każdego problemu, nawet jeśli zakończy się on niestety przerwaniem związku. Aczkolwiek otwarte wyrażanie swoich uczuć i zrozumienie motywacji partnera może być też krokiem w kierunku naprawy relacji. Wiele par decyduje się również na terapię. Pozwala ona zrozumieć przyczynę zdrady i pomaga wspólnie opracować strategię naprawy związku. Należy jednak zauważyć, że najważniejsze jest tutaj zaufanie – jego odbudowanie będzie wymagało wysiłku i czasu obojga partnerów, jeśli tego oczywiście chcą. Niekiedy niestety zaufanie jest nadużyte w znaczący sposób, przez co jedna ze stron decyduje się właśnie na zakończenie związku.

Zdrada emocjonalna to bolesne doświadczenie, które może potężnie wpłynąć na życie emocjonalne partnerów. Kluczowym elementem w radzeniu sobie z nią jest otwarta komunikacja i gotowość do wspólnej pracy nad naprawą związku. Warto zrozumieć, że zdrada emocjonalna nie zawsze musi prowadzić do rozpadu związku, ale wymaga to zaangażowania i wspólnego wysiłku obu stron.

Przeczytaj także: Jak urządzić przytulną sypialnię?