Dbanie o swój wygląd zewnętrzny dla wielu osób jest bardzo ważne, ponieważ uważają one, że to świadczy o ich zaradności i radzeniu sobie w życiu z różnymi trudnościami. Schludne ubranie, ładna cera czy piękne włosy mogą być wizytówkami człowieka, dlatego tak ważne jest, aby dbać właśnie o te elementy wyglądu zewnętrznego. Co można stosować dodatkowo na włosy oprócz szamponu? Jaki mam rodzaj włosów? Co zrobić, żeby włosy były lśniące i ładne? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy do zapoznania się! 

Jakie są rodzaje włosów? 

Ze względu na wygląd włosów, można je podzielić w następujący sposób:

 • włosy cienkie – są one bardzo delikatne, a ich średnica przy związaniu w kitkę, jest mniejsza niż średnia. Są one często bardziej podatne na uszkodzenia niż grubsze włosy.
 • włosy grube – są one bardziej elastyczne i mocniejsze niż cienkie włosy, a ich średnica jest większa niż średnia. Są one mniej podatne na uszkodzenia i lepiej nadają się do stylizacji.
 • włosy falowane – mają naturalne fale, które tworzą się, gdy włosy są wilgotne. Czasami mogą być podatne na stylizację w loki.
 • włosy kręcone – mają naturalnie mocniej lub mniej skręcone pasma. Takie włosy potrzebują specjalnych kosmetyków, aby wyglądać estetycznie.
 • włosy proste – są one gładkie i proste, a ich struktura jest dość równomierna.
 • włosy zniszczone – są one uszkodzone przez czynniki zewnętrzne, takie jak stylizacja termiczna, promienie słoneczne, zanieczyszczenia, czy tarcie o poduszkę, co powoduje, że są one suche, łamliwe i kruche.
 • włosy suche – nie mają połysku i elastyczności, ponieważ skóra głowy nie produkuje wystarczającej ilości sebum, co prowadzi do wysuszenia włosów.
 • włosy tłuste – są one błyszczące i lśniące, ponieważ skóra głowy produkuje nadmierną ilość sebum, co powoduje przetłuszczanie się włosów, a zwłaszcza w okolicach głowy.
 • włosy normalne – są one zdrowe i dobrze nawilżone, a ich skóra głowy produkuje odpowiednią ilość sebum.

Oprócz powyższego podziału, który zna większość osób, włosy można podzielić w inny sposób. Tutaj pod uwagę bierze się porowatość włosów, czyli właściwość dotycząca struktury włosa. Oznacza stopień jego otwartości i podatności włosa na wchłanianie substancji z zewnątrz. Można wyróżnić trzy różne porowatości włosów:

 • Jak zadbać o swoje włosy?włosy niskoporowate – są gęste i ciężkie, a ich struktura jest zamknięta i szczelna. Bardzo często nie są rozdwojone i nie wchłaniają dużo substancji z zewnątrz. Włosy niskoporowate są zazwyczaj grube i lśniące, ale mogą być trudne do stylizacji i podatne na elektryzowanie się. Włosy o niskiej porowatości często są zdrowe, ale wymagają specjalnych produktów do pielęgnacji.
 • włosy średnioporowate – są umiarkowanie gęste i elastyczne. Ich struktura jest częściowo otwarta, co oznacza, że są bardziej podatne na wchłanianie substancji z zewnątrz niż włosy niskoporowate, ale mniej niż włosy wysokoporowate. Włosy średnioporowate są łatwe do stylizacji i nie elektryzują się tak często jak włosy niskoporowate.
 • włosy wysokoporowate – są cienkie i delikatne, a ich struktura jest bardzo otwarta. Są bardzo podatne na wchłanianie substancji z zewnątrz i szybko tracą wilgoć. Włosy wysokoporowate są łatwe do stylizacji, ale mogą być kruche i łamliwe, a także podatne na elektryzowanie się. Włosy o wysokiej porowatości wymagają intensywnej pielęgnacji i odżywienia, aby zapobiec ich wysuszeniu i uszkodzeniu.

Porowatość włosówjest ważna, ponieważ wpływa na to, jak włosy reagują na różne rodzaje pielęgnacji i stylizacji. Włosy o różnej porowatości wymagają różnych rodzajów produktów i sposobów pielęgnacji, aby zachować zdrowy wygląd i kondycję, dlatego tak ważne jest dobieranie kosmetyków odpowiednich do danej porowatości włosów. Jeśli nie wiesz, jaką masz porowatość włosów, to koniecznie wykonaj test online. Jest ich naprawdę wiele!

Jakiej odżywki do włosów użyć? 

Oprócz mycia włosów szamponem ważne jest również ich odżywianie. Na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo różnych kosmetyków przeznaczonych do odżywienia włosów, więc w pełni rozumiemy Twoje wahania względem wyboru. Jaką odżywkę wybrać? Koniecznie musisz wybrać taki produkt, który jest dostosowany do Twoich potrzeb, np. masz włosy suche – użyj odżywki nawilżającej, która dostarczy im odpowiedniej ilości składników odżywczych, zapewniając miękkość i elastyczność. Możesz użyć odżywki regenerującej do włosów mocno zniszczonych lub takie, która sprawi, że Twoje cienkie włosy będą dobrze nawilżone poprzez różne olejki i proteiny. Oprócz tych podstawowych produktów możesz również zacząć stosować odżywki specjalistyczne, które są dostosowane do porowatości Twoich włosów. Jakie odżywki można wyróżnić?

 • odżywka proteinowa – jest to produkt, który w swoim składzie ma trzy rodzaje substancji odżywczych: nawilżające humektanty, ochronne emolienty i regenerujące proteiny. Ich skład opiera się na białkach, które pochodzą od roślin lub zwierząt. Odżywki proteinowe mają za zadanie odbudować i naprawić włosy. Po jej zastosowaniu włosy są mocniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Odżywka proteinowa do włosów może być stosowana jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji włosów lub jako intensywna kuracja, która ma na celu poprawę kondycji włosów. Może być stosowana zarówno na suche, jak i mokre włosy. Możesz jej używać maksymalnie dwa razy w tygodniu, ponieważ jeśli będziesz robić to częściej, to nadmiernie obciążysz swoje włosy i sprawisz, że szybciej będą się przetłuszczać.
 • odżywka humektantowa – w swoim składzie zawiera składniki o działaniu nawilżającym i utrzymującym wilgotność włosów. Humektanty to substancje, które pochłaniają i magazynują wodę, co pomaga utrzymać włosy nawilżone i elastyczne.
 • odżywka emolientowa – zawiera składniki o działaniu natłuszczającym i zmiękczającym. Emolienty to substancje, które tworzą na włosach warstwę ochronną, zabezpieczając je przed utratą wilgoci i nadmiernym wysuszeniem. Jej regularne stosowanie może pomóc zapobiec ich elektryzowaniu się i łamaniu.

Jak możesz zauważyć, czasami nie wystarczy umycie włosów szamponem, aby zapewnić im ładny i zdrowy wygląd. Konieczne jest wprowadzenie do pielęgnacji dodatkowego kosmetyku, którym jest odżywka. Możesz wybrać ją na podstawie wyglądu i potrzeb Twoich włosów. Mężczyźni również mogą używać tych specjalistycznych kosmetyków!

Przeczytaj także: