Regularne uprawianie sportu wiąże się z licznymi zdrowotnymi korzyściami. Tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych co do aktywności fizycznej – wyróżnia się tyle rodzajów sportu, że z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie. Jednak niektóre z nich nie powinny być wykonywane w godzinach wieczornych – dlaczego?

Sport – dlaczego warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną?

Czasem nie chce ruszyć nam się z domu lub nie mamy chęci poćwiczyć. Częste zaniedbywanie sportu może doprowadzić do rozwoju licznych chorób cywilizacyjnych. A jak temu zapobiec? Najlepiej poprzez regularną aktywność fizyczną, która korzystnie oddziałuje na pracę niemal wszystkich układów w naszym ciele, w tym:

  • układu oddechowego,
  • układu pokarmowego
  • układu immunologicznego,
  • układu krwionośnego,
  • układu nerwowego.

Sport – najlepsze godziny do uprawiania aktywności fizycznej

W jakich godzinach uprawiać sport, aby móc się wyspać?Aktywność fizyczna jest uzależniona w pewien sposób od godziny, w jakiej zdecydujemy się ją uprawiać. Ćwicząc z rana, zwiększyć metabolizm, co pozwala na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia oraz zapewnienie sobie dobrego humoru. Szacuje się, że najwięcej energii mamy około godziny dziewiątej. Z kolei popołudniowe i wieczorne ćwiczenia pozwalają na pozbycie się stresu i oderwanie od problemów. Jednak w godzinach wieczornych nie należy przesadzać intensywnością ćwiczeń, gdyż możemy później borykać się z problemami z zaśnięciem. Aby temu zapobiec, warto unikać treningów interwałowych, a stawiając na aktywności wymagające mniejszej aktywności, jak np. joga czy stretching.

Sport – jak wpływa na sen?

Sport oddziałuje na nasz organizm na wielu płaszczyznach – w tym, jak się okazuje, wpływa na zdrowy sen. Jest to możliwe z uwagi na fakt, iż umożliwia dotlenienie organizmu oraz męczy całe ciało. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko szybciej zasnąć, ale także poprawiają się takie parametry snu, jak jakość czy głębokość. Nie zapominajmy jednak, że do właściwego wypoczynku niezbędny jest materac. Charakteryzuje się on unikalną budową oraz wyjątkowymi właściwościami, przez co jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. W ten sposób dodatkowo wspierają kręgosłup, a także stabilizują sylwetkę. Na współczesnym rynku mamy dostęp do wielu różnych modeli, dlatego przy wyborze materaca dla siebie warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje.

Nie bez przyczyny mówi się, że sport to zdrowie – jak się okazuje, w tym twierdzeniu jest sporo prawdy! Aktywność fizyczna wpływa na wiele układów, poprawiając lub usprawniające ich pracę. Dodatkowo korzystnie przekłada się na zdrowy sen.

 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: