Każdy człowiek musi zaspokajać swoje potrzeby każdego dnia. Najważniejsze jest oczywiście jedzenie, picie, potrzeby wypróżniania i sen. Odpoczynek jest o tyle ważny, że zapewnia dobre funkcjonowanie naszemu organizmowi i umysłowi. Koniecznie zadbaj o swój odpoczynek po szkole, zajęciach na studiach czy pracy i znajdź balans! Zobaczysz, że Twoje dni staną się dużo lepsze, kiedy znajdziesz choć godzinę, kiedy będziesz robił to, co lubisz!

Jakie mogą być konsekwencje braku odpoczynku?

Tak jak prawie wszystko, co robimy w naszym życiu, brak wystarczającej ilości odpoczynku również może mieć swoje konsekwencje. Co może Ci grozić?

 • Zadbaj o swój wypoczynek!zwiększa się ryzyko zawału serca i nadciśnienia tętniczego– jeśli rezygnujesz z codziennego odpoczynku, to właśnie te schorzenia mogą Ci zagrażać. Jest to ryzyko, które dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
 • organizm staje się bardziej podatny na zachorowania– brak właściwego odpoczynku po pracy, sprawia, że odporność spada i masz większe predyspozycje do złapania jakiejś choroby.
 • brak odpowiedniej ilości odpoczynku negatywnie wpływa na sen, procesy trawienia, wygląd włosów, skóry i paznokci– będą one matowe, bardziej łamliwe, a sen nie będzie zdrowy.
 • możesz odczuwać bóle głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa, czyli okolice karku – są to zaburzenia somatyczne, które mogą sprawiać naprawdę dużo dyskomfortu. Jeśli chodzi o zaburzenia psychosomatyczne, to może Ci dolegać dyskomfort psychicznyoraz możesz odczuwać napięcie mięśni.
 • rozdrażnienie i frustracja– to może brzmieć nieco mniej groźnie, ale długotrwały brak odpoczynku i długotrwały stres, może doprowadzić do poważnych zaburzeń związanych z uczuciami. Możesz bardziej odczuwać i przeżywać niektóre sytuacje, które innego dnia aż tak bardzo by Cię nie zdenerwowały.
 • spadek efektywności– jest to bardzo częsta konsekwencja tego, że zbyt mało czasu poświęcamy sobie i odpoczynkowi. Człowiek przepracowany pracuje mniej efektywnie i doskwiera mu ciągłe zmęczenie.

Pamiętaj, że praca to jedynie niewielka część Twojego życia, a nie całe Twoje życie! Warto o tym pamiętać i pozwalać sobie na relaks i odpoczynek!

Co możesz robić, żeby odpocząć?

Na pewno masz taką jedną rzecz, którą bardzo byś chciała wykonywać w trakcie swojego wolnego czasu, ale ze względu na szybkie tempo życia i związany z nim stres, po prostu nie masz na to czasu. Koniecznie to zmień! Jakie są możliwości relaksowania się?

 • hobby i zainteresowania– uwielbiasz czytać książki? Sięgnij po jedną z nich! Wieczór z ulubionymi bohaterami, spędzony w magicznej krainie, może dać wiele wytchnienia! Jeśli lubisz szydełkować, a dawno tego nie robiłeś ze względu na brak czasu, to właśnie teraz jest odpowiedni czas, abyś do tego wrócił! Możesz również zacząć uprawiać wybraną dyscyplinę sportową, która będzie Ci dawać dużo satysfakcji! Możliwości jest naprawdę dużo, a to, co wybierzesz, zależy tylko od Ciebie!
 • dieta – koniecznie musisz zadbać o zdrowe i zbilansowane odżywianie się. Koniecznie jedz dużo warzyw i owoców, które dostarczą Twojemu organizmowi mnóstwa potrzebnych mu witamin i minerałów. Pamiętaj o piciu wody! Dorosła osoba powinna jej wypić co najmniej 2 litry w ciągu dnia. Koniecznie wprowadź nawyk suplementacji różnych witamin, a zimą pamiętaj o witaminie D!
 • ruszaj się– odpoczywać możesz również w sposób aktywny, np. poprzez spacery, bieganie czy pływanie. Jeśli właśnie sport sprawia, że się relaksujesz, to musisz koniecznie to robić!
 • zdrowy sen– koniecznie zadbaj o zdrowy sen, który powinien trwać co najmniej 7 godzin każdego dnia. O dobry sen zadba również odpowiednie podłoże. My szczególnie polecamy materace piankowe. Aby mieć pewność, że sen jest zdrowy, a Twoje ciało dobrze ułożone, to równie ważne są poduszki. Wybierz odpowiednią dla siebie, uwzględniając swoje indywidualne potrzeby.
 • spotykaj się z ludźmi– niektóre osoby odpoczywają, spotykając się z innymi ludźmi. Zazwyczaj są ekstrawertycy, którzy czerpią energię od innych i uwielbiają interakcje międzyludzkie. Możesz zaproponować przyjaciołom wspólne wyjście do restauracji, gdzie będziecie mogli na spokojnie porozmawiać. Świetnym sposobem na odpoczynek będzie również wspólny seans filmowy lub granie w planszówki przy lekkiej muzyce. Możliwości jest naprawdę wiele! Jeśli uspokaja Cię bliskość rodziny, to również możesz pomyśleć nad pojechaniem w swoje rodzinne strony, jeśli na co dzień mieszkasz poza rodzinnym miastem.
 • spędzaj czas na świeżym powietrzu– jest to kolejna opcja, która pozwoli Ci wypocząć fizycznie, ale przede wszystkim umysłowo. Możesz zacząć jeździć na rowerze i zwiedzać okoliczne parki czy lasy, w których często są specjalne ścieżki dla rowerzystów. Możesz znaleźć super miejsce do spacerowania czy jeżdżenia na rolkach. Kiedy zrobi się cieplej, to zabierz książkę, którą obecnie czytasz do parku, rozłóż koc na trawie lub usiądź na ławce i rozkoszuj się tą chwilą!
 • zmieniaj otoczenie– niektóre osoby odpoczywają podczas podróży i zwiedzania nowych miejsc. Jeśli jesteś jedną z nich, to możesz zorganizować weekendowy wyjazd do bliżej nieznanego miasta. Wcześniej sprawdź, co chcesz w nim zobaczyć i jakie miejsca zwiedzić, np. różne muzea czy zabytki. Odskok od codziennego otoczenia może wspaniale wpłynąć na zmęczony umysł!

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak możesz spędzić wolny czas, jednocześnie się relaksując i odpoczywając od obowiązków codziennego dnia. Pamiętaj, że balans pomiędzy obowiązkami zawodowymi i życiem osobistym musi być koniecznie zachowany, ponieważ inaczej może to doprowadzić do przykrych konsekwencji, takich jak problemy zdrowotne. Musisz pamiętać, że życie masz jedno, a praca to praca – zawsze możesz ją zmienić!

Przeczytaj także: